Bakan nebati ve Bakan Kurum orta gelirliye ucuz faizli konut kredisi kampanyasını duyurdu!

Konut kampanyası detayları için kamera karşısında geçen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan nebati ve Bakan Kurum orta gelirliye ucuz faizli konut kredisi kampanyasını duyurdu!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından orta gelirli vatandaşlar için konut kredisi kampanyası açıklaması yapıldı. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşları yakından ilgilendiren açıklama detayları kamugundemi.com haber sitemizde yerini aldı. 

Konut kampanyası detayları için kamera karşısında geçen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Hem konut kampanyası hem de orta gelirli vatandaşlar için konut kredisi detaylarına ilişkin açıklama oldukça dikkat çekti. 

ORTA GELİRLİ VATANDAŞLAR İÇİN KONUT KAMPANYASI

Orta gelirli vatandaşlar için düzenlenen konut kampanyası ile ilgili açıklama şu şekilde yer aldı;

Bizler vatandaşların uygun fiyatlı konut alması için adımlar attık. Yakın zamanda Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatmıştık. Bugün de orta gelililer için yeni konut finansman modeli ile yeni evim porogramının detaylarını paylaşmak için buradayız. 

Malumunuz 2016 yılında ilk kez konut sahibi olacak vatandaşlara konut hesabını uygulamaya aldık. Bu uygulama ile en az 3 yıl sistemde kalanlara destek sağlıyoruz. Vatandaşlar için geçen Mayıs ayında konut finansman projesini hayata geçirdik. İlk evim İl işyerim projesi ile 5 yıllık dönemde 500 bin sosyal konut yapmayı , 1 milyon arsa ve 50 bin işyerini tamamlamayı hedefliyoruz. Vatandaşların barınma ihtiyaçlarını uygun koşullarda uygun maliyetlerle karşılanması için çalışıyoruz.

''ÖDEME KOLAYLIĞI SAĞLANACAK''

Bugün de özellikle orta gelirli vatandaşlara yönelik uzun süreli devam edecek yeni bir projeyi hayata geçiriyoruz. Orta gelir düzeyindeki vatandaşlar için yeni evim yeni programı , piyasa koşullarına göre daha avantajlı aiz, kar payı ve vade yapısı. İlk 3 yıl bakanlık katkısı ile ödeme kolay. Hane halkına göre ödeme kolaylığı olacak. 

Bakanlıkla uzun süredir çalışarak paydaşlarımızla bir noktaya vardık. Gelir düzeyi ve konut için ülkemizi 3 bölgeye ayırdık. İstanbul 1. Bölge. Ankara İzmir Bursa Antalya Mersin ve Muğla 2. Bölge. Diğer tüm illerimiz 3. bölge olarak belirlendi. Bankalar ve katılım finans kurumlarımız tarafından sağlanacak finansman tutarları İstanbul'da en çok 5 milyon lira. 2. bölgede en çok 3 milyon lira. 3. bölgedeki iller için 2 milyon liradır. Program kapsamında finansman 0 konutlar için olacak. Programdan yararlanabilmek için hane halkı geliri dikkate alınacak. Programda başvuracakların evi olmaması ve son 1 yılda ikamet ettiği ilde konut satışı yapmamış olması gerekmektedir. 1 ve 2. bölgedeki illerde konut almak isteyenlerin son 1 yılda bu illerde ikamet etmesi şartı aranacaktır. 3. bölgedeki illerde ikamet şartı yok. Alınan konutlar kullanım için alınacağından 5 yıl boyunca satılamayacaktır. Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlenmiştir. Azami 15 sene vade ile bir formüle girmiş olduk. Sağlanacak finansmanda faiz 0.69'dan başlayan oranlarla uygulanacaktır. Vatandaşlarımızın ilk 3 yılda ödeyeceği aylık taksit , belirli bir kısmı kredi toplam vadesi bitmeden ödemek şartı ile bakanlık ödeyecek. İlk 3 sene için taksit tutarları önemli şekilde aşağıya çekilecek."

Gündemi yakından takip etmek için kamugundemi.com haber sitesi bildirimlerini açmayı unutmayınız. 

SONRAKİ HABER