Bakan Işıkhan ve Mehmet Şimşek onayladı! Emekli maaşı zammı kesinleşti: Emeklilere 4.400 TL seyyanen zam gelişmesi

Bakan Işıkhan ve Şimşek tarafından emeklilere ek zam açıklaması yapılmıştı. Bunun ardından zam tarihi de belli olurken emekli maaşlarına seyyanen zam hesaplamaları da gündeme geldi.

Emekli maaşı zammı kesinleşti: Emeklilere 4.400 TL seyyanen zam gelişmesi

Türkiye’de emekli maaşları, hem hükümetin hem de vatandaşların gündeminde önemli bir yer tutuyor. Hükümet, ekonomik kriz, enflasyon ve pandemi gibi zorluklara rağmen, emekli maaşlarını yükseltmek için çaba gösterdiğini belirtiliyor.. Ancak vatandaşlar, geçim sıkıntısı, alım gücü kaybı ve adaletsizlik gibi sorunlarla karşı karşıya olduklarını belirtiyor.

Bu makalede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emekli maaşlarına yönelik verdiği talimatı ve  ayrıca, bu talimatın emekli maaşlarına nasıl yansıyacağını ve vatandaşların beklentilerini karşılayıp karşılamayacağı merak konusu oldu. 

ERDOĞAN EMEKLİLERE MÜJDEYİ VERDİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Eylül 2023 tarihinde Macaristan ziyareti dönüşünde uçakta basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken, emekli maaşı zammı ve memur toplu sözleşme süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Emekli maaşlarına yapılacak olan düzenlemenin yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

Düzenlemenin en düşük emekli maaşı üzerinde etkili olacağını belirtti.

Düzenlemenin bütçe dengesini bozmayacak şekilde yapılacağını ifade etti.

Memur toplu sözleşmesinde alınan kararların emeklilere de yansıtılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu açıklamalarla emekli maaşlarına zam yapılacağını ve emeklilerin yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı. Bu açıklamanın ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında emekli maaşı zammı için çalışmalar başladı.

 

GÜNDEME GELEN TALEPLER 

Emekli maaşı zammı, hem hükümetin hem de vatandaşların sorumluluğunda olan bir konu. Bu konudaki diğer talepler ise şöyle gündeme geliyor. 

Hükümet, emekli maaşı zammını enflasyon oranının çok üzerinde yapmalı, reel gelir kaybını önlemeli ve refah paylaşımını sağlamalıdır.

Hükümet, emekli maaşı zammını şeffaf, katılımcı ve bağımsız bir şekilde belirlemeli, siyasi hesaplarla değil, bilimsel kriterlerle hareket etmelidir.

Hükümet, emekli maaşı zammını tek seferde değil, periyodik olarak yapmalı, ekonomik koşullara göre revize etmeli ve esneklik sağlamalıdır.

Vatandaşlar, emekli maaşı zammını takip etmeli, haklarını aramalı ve taleplerini dile getirmelidir.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 11 BİN 900 TL 

Bu konularla beraber uızmanlar da çalışmaların başladığını ifade ederek hesaplamalara başladı. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada emekli maaşlarına 4 bin 400 TL seyyanen zam beklendiği belirtildi. Eğer iddialar doğru çıkar beklentiler karşılanır ve emeklilere 4 bin 400 TL seyyanen zam kök maaş üzerinden değil de güncel maaşlar üzerinden yapılırsa en düşük emekli maaşı 11.900 TL olacak. 

Bu konuda bir gelişme olduğunda okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz. 

SONRAKİ HABER