Bakan Bayraktar'dan son dakika açıklaması! Ülke genelinde ücretsiz doğalgaz ve elektrik gelişmesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ücretsiz doğalgaz ve elektrik konusunda çok önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Bayraktar'dan son dakika açıklaması! Ülke genelinde ücretsiz doğalgaz ve elektrik gelişmesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ücretsiz doğalgaz ve elektrik konusundaki açıklamalarda bulunarak, 2022 yılında vatandaşların elektrik ve doğal gaz tüketimlerinin devlet tarafından 270 milyar TL olarak karşılandığını belirtti.

100 BİN VARİL HEDEFLENİYOR 

Karadeniz'deki Sakarya Gaz Sahası'ndan günlük yaklaşık 4 milyon metreküp üretime ulaşıldığını söyleyen Bayraktar, bu üretimin 1.5 milyon hanenin doğal gaz ihtiyacını karşıladığını ifade etti. Bayraktar, "Faz-1 kısmı tamamlandığında üretimimizi günlük 10 milyon metreküpe, Faz-2 kısmı tamamlandığında ise günlük 40 milyon metreküpe çıkaracağız" dedi. Ayrıca, Gabar'da günlük 23 bin varil ham petrol üretildiğini ve 2024 sonunda günlük 100 bin varile ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı.

Hidrokarbon çalışmalarının yurt içiyle sınırlı olmadığını vurgulayan Bayraktar, "Irak, Libya, Afrika, Kafkasya ve diğer coğrafyalarda petrol ve doğal gaz projelerinde yer alacağız" şeklinde konuştu.

GAZ İHRACATI ANLAŞMALARI HAYATA GEÇTİ

Bayraktar, Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Moldova ile gaz ihracatı anlaşmalarını hayata geçirdiklerini belirterek, Türkiye-Azerbaycan kardeşliği çerçevesinde Nahçıvan'ın doğal gazının temin edilmesine yönelik Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'ni tamamlayarak Nahçıvan'ın yılda 500 milyon metreküplük gaz ihtiyacını karşılamayı hedeflediklerini söyledi.

SONRAKİ HABER