Ayçiçek Üreticileri Resmen Ayaklandı: Maliyet Artıyor, Fiyatlar Geride Kalıyor

Ayçiçek üreticileri, ürünlerinin satış fiyatının düşük olmasına sert tepki gösterdi. Edirneli bir üretici, satış fiyatlarının zamlara ayak uydurabilir durumda olmadığını belirterek "Her şey yüzde 100 pahalanıyor bizim ürünlerimiz hiç pahalanmıyor" dedi.

Ayçiçek Üreticileri Resmen Ayaklandı: Maliyet Artıyor, Fiyatlar Geride Kalıyor
Ayçiçek üreticileri fiyat artışı talep ediyor

CHP Edirne İlçe Başkanı Yücel Balkanlı ve partililer, Edirne Ticaret Borsası'nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Balkanlı, çiftçilerin kuraklık nedeniyle verim kaybı yaşadığını ve devletin bir kezlik kuraklık desteği sağlaması gerektiğini ifade etti. Üreticiler ise ayçiçeği fiyatlarının düşük olduğunu, girdi maliyetlerinin ise arttığını dile getirdi.

Balkanlı'nın açıklamalarında öne çıkan başlıklar şu şekilde sıralandı:

KURAKLIK ÖDEMESİ YAPILMALI

"Çiftçilerimiz zaten tarlalarını satıp kenara çekilmeye başladı. Topraklar el değiştiriyor. İktidar çiftçimizi aldığı kararlarla buna mı zorluyor? İktidar bu yıla mahsus olmak üzere çiftçilere mutlaka kuraklık ödemesi yapmalıdır. Geçen yılki gibi politikalar uygulanırsa korkarım ki yine başka ülkelerden ciddi ithalat yapar duruma geleceğiz."

MAZOTTA REKOR KIRILACAK

"Bir de kuraklık var. Verim geçen yıla göre yarı yarıya düştü. Mazot şu an 40 lira, nerede duracağı da belli değil. Rekorların rekoru kırılacak. Yüzde 40 yağlı ayçiçeğinin fiyatı en az 20 lira olmalı. 20 lira da yeterli değil. Ayçiçeği verimi de bu sene düşük. Çiftçilerimizin yüzünün gülmesi için en az taban fiyat 25 lira olmalı."

ÜRÜN FİYATLARI ARTIŞA AYAK UYDURAMIYOR

Üreticiler de fiyatların düşük olduğunu ve girdi maliyetlerinin yükseldiğini vurgulayarak sıkıntılarını dile getirdi. Ayçiçeği fiyatlarının 16-17 lira olması gerektiğini ifade eden üreticiler, verimlerin yüzde 50 civarında düştüğünü belirttiler. Yapılan konuşmada, girdilerin yüksek olduğu ve ürün fiyatlarının bu artışa ayak uyduramadığı dile getirildi. Üreticiler tarafından, kuraklık desteği hakkında bilgi sahibi olmadıkları vurgulandı.

SONRAKİ HABER