Avustralya Merkez Bankası Faiz Artırımı İhtimaliyle Mücadele Ediyor

Avustralya Merkez Bankası Faiz Artırımı İhtimaliyle Mücadele Ediyor
Avustralya Merkez Bankası’nın faiz artırımı ihtimali, 10 yıllık devlet tahvili getirisini düşürdü. Trading Economics, bu çeyrekte %4,27 seviyesinde işlem görmesini bekliyor.

Avustralya Merkez Bankası (RBA), enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını artırmayı düşünürken, 10 yıllık devlet tahvili getirisi düşüşe geçti. RBA’nın son toplantı tutanakları, Eylül ayında politika faizini %4,1’de sabit tutmadan önce 25 baz puanlık bir artış daha değerlendirdiğini ortaya koydu.

Ancak kurul, önceki faiz artırımlarının ekonomi üzerindeki etkisini gözlemlemek için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğunu belirtti. RBA, zayıf verimlilik artışı ve yüksek hizmet fiyatları enflasyonunun yeni bir faiz artırımı ihtimalini desteklediğini kaydetti.

Avustralya Ekonomisi Yavaşlama Riskiyle Karşı Karşıya

RBA ayrıca Avustralya ekonomisinin, iç tüketimin zayıflaması ve ana ticaret ortağı Çin’deki talep belirsizlikleri nedeniyle beklenenden daha fazla yavaşlayabileceği konusunda uyardı. RBA, Çin’in ekonomik büyümesinin 2023 yılında %6’nın altına düşebileceğini ve bu durumun Avustralya’nın maden ihracatını olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

RBA, Avustralya’nın gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) 2023 yılında %2,5 civarında büyümesini bekliyor.

10 Yıllık Devlet Tahvili Getirisi Düştü

Avustralya’nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi, RBA’nın faiz artırımı beklentilerinin azalmasıyla birlikte %4,2’nin altına geriledi. Getiri, Eylül ayında %4,5’e kadar yükselmişti. Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre Avustralya Devlet Tahvili 10Y’nin bu çeyreğin sonunda yüzde 4,27 seviyesinde işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 4,62 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.