Avrupa Merkez Bankası para politikası: Aşırı faiz artışları riskli mi?

Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranlarını aşırı derecede artırma konusunda dikkatli olması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Avrupa Merkez Bankası para politikası: Aşırı faiz artışları riskli mi?

Villeroy, ECB'nin ekonominin sert bir iniş yapmasını önlemek için adımlar atmaya çalışması gerektiğini ifade etti. Ayrıca, ECB'nin hızlı bir şekilde politika rotasını tersine çevirme riskiyle karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Para politikası tartışıldı

Avrupa Merkez Bankası  politika yapıcısı François Villeroy, para politikasının kalibrasyonunu tartışırken “kırılana kadar test etmek” yaklaşımının mantıklı bir yol olmadığını belirtti. Villeroy, faizlerin sürekli olarak yükseltilmesi yerine politikanın sürekliliğine odaklanmanın daha önemli olduğunu vurguladı.

Villeroy ayrıca, ECB’nin enflasyonu 2025 yılına kadar % 2’ye düşürme hedefine ulaşma konusunda artan bir güvene sahip olduğunu ve bu durumun ekonomide sert bir düşüşten kaçınmayı da amaçlayabileceğini ifade etti.

Politika tutarlı bir şekilde uygulanmalı dedi

Villeroy, ECB politika yapıcılarının enflasyon hedeflerine ulaşma konusunda artan güvenden bahsederken, ekonomide istikrarın korunmasının önemine vurgu yaptı. Politika yapıcıların, ekonomideki sert inişleri engellemek ve istikrarı sürdürmek için çaba gösterecek.

ECB’nin para politikasının kalibrasyonu konusunda yapılan tartışmalara da değinen Villeroy, politikanın sürekliliğine odaklanmanın önemini vurguladı. Yaklaşımının riskli olabileceğini belirten Villeroy, bu yerine politikanın sürekli ve tutarlı bir şekilde uygulanmasının daha uygun olduğunu ifade etti.

Villeroy, ECB politika yapıcılarının ekonomik durumu dikkate alarak politikalarını belirlediklerini ve enflasyon hedeflerine ulaşma konusunda güvenlerinin arttığını belirtti. Bu güvenin, sert bir inişten kaçınmayı hedefleyebilecekleri anlamına geldiğini vurguladı. Enflasyon hedefleri doğrultusunda politikalarının şekillenmesi, ekonomik istikrarı sağlama ve sürdürülebilir büyümeyi destekleme amacını taşımaktadır. Villeroy’un açıklamaları, ECB’nin politika yapıcılarının enflasyonla mücadeleye odaklanırken aynı zamanda ekonomik dengeleri korumayı hedeflediğini göstermektedir.

SONRAKİ HABER