Askere gideceklere duyuru yapıldı! 6 ay için 51 bin lira verilecek: Aylık maaş kartlarına 8.500 TL yatacak

Zorunlu askerlik hizmetin bitmesine rağmen devam edenlere devlet tarafından pek çok alanda destek sağlandığı belirtilerek 6 aylık askerlik süresini tamamlayan er ve erbaşlardan askerliğini 6 ay daha uzatana toplam 51 bin lira veriliyor.

Askere gideceklere duyuru yapıldı! Aylık 8.500 TL, 6 ay için 51 bin lira veriliyor

Askerlik süresi bilindiği üzere 2019 yılında yapılan düzenleme ile 12 aydan 6 aya düşürüldüğü biliniyor ve yapılan düzenleme ile beraber askerlik süresini bitirip 12 aya tamamlamak isteyenler için önemli imkanlar sağlandığı ifade edildi. 2023 yılında asgari ücrete yapılan artışla birlikte, ikinci 6 aylık dönemde askerliğine devam etmek isteyen er ve erbaşlar için ödenecek tutarlar da belli olmuş oldu.

12 AYA TAMAMLAYANLARA ÖDEME 

26 Haziran 2019’da yapılan değişiklikle zorunlu askerlik süresi erbaş ve erler için 6 aya indiği biliniyor ve bu sürenin yedek subay ve yedek astsubaylar için ise 12 ay olduğu aktarıldı. Sistem, zorunlu 6 aylık vatani görevini tamamladıktan sonra süreyi uzatarak askeriyede para kazanma ve kariyer yapma imkanı da sağladığı belirtildi ve erbaş ve erlerden isteyen, terhise hak kazandığı tarihten itibaren askerliğini 6 ay daha uzattığında, uzatma döneminde en az asgari ücret kadar maaş alacağı bildirildi. 6 aylık dönem için 51 bin lira para ödenecek.

AYLIK 8.500 LİRA VERİLİYOR

Askerliği uzatan erlere yapılan ödemelerde asgari ücret zammı belirleyici olduğu belirtilerek 1 Ocak itibarıyla bu tutar yüzde 55 artışla 8 bin 500 liraya yükseldiği ve askerliğini uzatanlara bu tutarda para verildiği ifade edildi.

Çavuşlarda ödeme bunun üstünde belirleniyor. Yani askerliğini uzatanların eline 6 ayda en az 51 bin lira geçiyor. Ayrıca ikinci 6 aylık dönemde sigorta primini de devlet ödüyor. Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır gibi illerdeki sınır (hudut) birliklerinde görev yapanlara ilave ödeme, görev tazminatı veriliyor.

SUNULAN AVANTAJLAR 

Konu ile ilgili olarak askerlik uzatmanın avantajları ise şöyle paylaşıldı:

-Askerliği uzatana en az 51 bin lira ödeme

-Muhtaç asker ailelerine yardım.

-Askeri öğrenci temininde ilave puan.

-Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) yaptığı konutların tahsisinde öncelik.

-Hizmette geçen süre içinde kamunun ve belediyelerin işlettiği deniz ve şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanma.

-Hizmette geçen süre içinde müze ve ören yeri gibi yerlerden ücretsiz yararlanma.

-İkinci altı ay askerlik yapanlar için hizmet borçlanmasına esas prim ödemelerinin devlet tarafından karşılanması.

SONRAKİ HABER