Asgari ücrette tüm senaryolar sil baştan! Şubat ayında çalışanların alacağı zamlı maaş belli oldu

Türkiye'de vatandaşların merakla takip ettiği gelişmeler arasında yer alan asgari ücret ile ilgili gündeme yeni rakam düştü.

Asgari ücrette tüm senaryolar sil baştan! Şubat ayında çalışanların alacağı zamlı maaş belli oldu

Asgari ücrette tüm senaryolar sil baştan! Şubat ayında çalışanların alacağı zamlı maaş belli oldu - Türkiye'de vatandaşların merakla takip ettiği gelişmeler arasında yer alan asgari ücret ile ilgili gündeme yeni rakam düştü. Geçen yıl Ocak ayı itibariyle asgari ücrete rekor zam yapılırken milyonlarca çalışanların maaşı da yüzde 52 oranında artmıştı. 

Enflasyon oranlarının yıl ortasında rekor seviyelere kadar çıkması ile birlikte ikinci zam ihtiyacı doğarak bu zam oranıda Temmuz ayında gerçekleşmişti. Yeni yıl asgari ücreti 4 bin 200 TL olarak açıklanırken Temmuz'da maaşlara bin 300 TL zam yapılarak 5 bin 500 TL olmuştu. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Aralık ayının ilk haftasında toplanması beklenirken yıl sonuna kadar toplamda dört toplantı gerçekleştirilecek. Çalışan ve işveren temsilcileri bir araya gelirken bu süreçte 2023 asgari ücreti için de rakamların en düşük 7 bin 500 TL en yüksek ise 10 bin TL olması beklenmekte.

8 BİN TL AŞAĞISI OLMAYACAK

Asgari ücrette rakamların 8 bin TL altında olmaması konuşuluyor. Temmuz ayı itibariyle yapılan ara zam sonrasında güncel asgari ücret 5 bin 500 TL olarak açıklanmıştı. Yeni yıl zammı da son 6 aylık enflasyon oranları ile belirleyici olacak. Tahminler ise yüzde 40 ila 50 aralığında olması beklenirken gelecek refah payı ile birlikte rakamların en düşük 8 bin TL olması beklenmekte.

RAKAMLAR NETLEŞİYOR

Merkez Bankası tarafından gelen açıklamalara göre yıl sonu enflasyon tahminleri yüzde 60,4'den yüzde 65,2'ye kadar yükselmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin her katılmış oldukları toplantıda "Çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz" açıklamalarında bulunurken bu kapsam doğrultusunda enflasyon oranlarına da yüzde 62'lik bir zam yapılması ile birlikte 3 bin 586 TL asgari ücrete zam gelecek.

Gelecek zam sonrası ise yeni rakam 9 bin 86 TL olacak.

ASGARİ ÜCRETİ KİM BELİRLİYOR?

Türkiye'de asgari ücretin kim ve kimler tarafından belirlendiği merakla araştırılıyor. Buna göre ise bakanlığın teklifi üzerine Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni asgari ücreti yıllık ya da aylık belirleyebilmektedir. Bu ücret belirlenirken ülkenin içerisinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durum da ön planda. 

YENİ RAKAM BURADA

Asgari ücret rakamlarının yapılacak toplantı sonrasında belirlenmesi bekleniyor. Belirlenir belirlenmez bildirim almak için mobil uygulamamızı indirebilirsiniz.

SONRAKİ HABER