Asgari ücrette son dakika açıklaması bakandan geldi! İşte asgari ücrette konuşulan o gerçekçi rakam

Türkiye'de milyonlarca çalışanın gözü kulağı yeni yılda ücretlere yapılacak zam oranlarına çevrildi.

Asgari ücrette son dakika açıklaması bakandan geldi! İşte asgari ücrette konuşulan o gerçekçi rakam

Asgari ücrette son dakika açıklaması bakandan geldi! İşte asgari ücrette konuşulan o gerçekçi rakam - Türkiye'de milyonlarca çalışanın gözü kulağı yeni yılda ücretlere yapılacak zam oranlarına çevrildi. Ülke genelinde çoğu vatandaşın asgari ücretle çalıştığı bilinirken bu süreçte rakamların ne kadar olacağı merakla araştırılıyor. Vatandaşlar son dönemlerde araştırmalarına hızla devam ederken gündeme de rakamlar gelmeye devam ediyor. 

Çalışanların devletten beklentileri en düşük 9 - 10 bin TL'lik bir asgari ücret maaşı olurken bu süreçte işverenlerin ise maliyetleri ortalama 14 bin TL'ye kadar yükselecek. Çalışan tarafını düşünen hükümet ise bu noktada vatandaşların işten çıkarılma gibi olaylar ile karşı karşıya kalmaması adına makul bir asgari ücret rakamında uzlaşmaya çalışacaklarını ifade etti.

ÇALIŞMA BAKANI'NDAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’e, “5 bin 500 lira olan asgari ücrete yüzde 50 zam olur mu? diye soruldu. Konuyu değerlendiren Bakan Bilgin, “Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım” dedi. Asgari ücret için işverenin de düşünülmesi gerektiğini belirten Bakan Bilgin, “İşletmelerin ödeyebileceği bir ücret arayışındayız" açıklamasında bulundu.

Gazetecinin yönelttiği soruya göre 5 bin 500 TL'lik bir maaşa yüzde 50 zam gelmesi durumunda yeni maaşı 8 bin 250 TL olarak hesaplanıyor. Bakan Bilgin tarafından gelen bu mesaj sonrasında ise asgari ücretin daha da düşük bir rakam olması bekleniyor. Kulislere ise bomba bir rakam düştü.

ASGARİ ÜCRETTE 7200 TAHMİNLERİ

Hükümet asgari ücret rakamları için bir çıkış yolu aramaya devam ederken bu süreçte de gündeme farklı tahminler gelmeye devam ediyor. Çalışanların durumunun düşünüldüğü kadar işverenlerin de durumları hesaplanan Türkiye'de asgari ücretin rekor artış yaşanması da işverenleri oldukça zor bir durumda bırakacak. Birçok işletme pandemi nedeniyle kar oranı düşerken olabildiğince ürünlere zam yansıtmamaya çalışmıştı.

Asgari ücret ile ilgili kulislerde konuşulan rakamlara göre 7 bin 200 TL olması beklentiler dahilinde yer alıyor. Güncel asgari ücretin 5 bin 500 TL olduğu açıklanırken yeni rakamında tahmini 6 bin 500 TL ila 7 bin 200 TL aralığında olması bekleniyor.

GELİŞMELER BURADA

Asgari ücret ve gündeme dair tüm sıcak ve flaş gelişmeleri mobil uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz:

ANDROİD TIKLA

APPLE TIKLA

SONRAKİ HABER