Asgari ücretli çalışanlara tarihi müjde! Çalışanlara 24.909 TL para veriliyor: SGK'dan toplu paranızı alın

Halk arasında doğum parası olarak bilinen sigortalı çalışanların yararlandığı ödemelerle ilgili çok önemli gelişmeler oldu. Asgari ücretli olarak çalışan bir anne kullandığı izin ve rapor kapsamında toplu bir ödeme alıyordu. Bu ödemeler yeni asgari ücret ile zamlandı ve 24.909 TL oldu.

Asgari ücretli çalışanlara tarihi müjde! Çalışanlara 24.909 TL para verilecek

Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan kadınlar, doğum öncesinde ve sonrasında belirli bir süre izin kullanma hakkına sahip olduğu belirtilerek doğum sebebiyle çalışamayan belirli süre yani doğumdan önce ve sonra izin kullanan annelere doğum parası ödemesi yapıldığı belirtildi. Bu doğum parası ise 14.454 TL olarak ödeniyordu ancak asgari ücrete endeksli olduğundan kaynaklı olarak 2023 yılında zamlandı.

24.909 TL PARA YATIRILIYOR

Çalışan kadınlar 2023’te ne kadar doğum izni parası alacağını araştırmaya devam ediyor. Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan kadınlar doğum öncesinde ve sonrasında toplamda 112 gün izin kullanma hakkına sahip oluyor. Asgari ücret zammı sonrasında asgari ücret ile çalışan anneler doğum parası olarak 24.909 TL ödeme alıyor. Bu ödemeler ise Ziraat Bankası hesaplarına yatırılıyor.

Paranın yatıp yatmadığı, doğum izni biter bitmez e-Devlet Kapısı üzerinden kontrol edilebildiği belirtilerek çocuk başına ödeme de yapılabiliyor. 2023 yılında bebek sahibi olan annelere ilk çocukta 300 TL ödeme yapıldığı ifade edildi.

GEREKLİ ŞARTLAR 

2023 yılında en az 24 bin 909 TL’ye yükselen doğum izni parası için aranan şartların başında, annenin doğumdan önceki 1 sene içinde en az 90 gün sigorta primi yatırılmış olması gerektiği belirtilerek doğum izni başlamadan önce işten ayrılan annelere bu para yatırılmadığı aktarıldı. Kadın çalışan doktordan alacağı raporu iş yerine teslim ederek tüm gerekli işlemleri tamamlamış oluyor. Bundan sonra yatacak doğum izni parası işlemleri işyeri tarafından yapılıyor.

SONRAKİ HABER