Asgari ücret zammınde detaylar netleşti! Asgari ücrete zam 10.500 TL'den başlayacak: Temmuz zam oranı belli oldu

Seçimler bitti, yeni Kabine belli oldu. Milyonlarca vatandaşın gözü kulağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da seçim öncesi sinyallerini verdiği, temmuz ayında maaşlara yansıması beklenen zam oranlarında. Bu doğrultuda asgari ücrete ne kadar zam yapılacağı merak konusu oldu.

Asgari  ücret zammınde detaylar netleşti! Asgari ücrete zam 10.500 TL'den başlayacak

Asgari ücret 2023 başında 405 dolar bandına yani 8 bin 506 TL'ye çıkarılmıştı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun takvimi haftaya netleşeceği belirtilerek Haziran ayında hükümet, işçi ve işveren pazarlık görüşmeleri için masaya oturacağı belirtilerek asgari ücret pazarlığında beklentiler ise 500 dolardan aşağı olmaması yönünde olduğu ifade edildi.

11 HAZİRAN'A KADAR TOPLANACAK 

Yeni tutarın hesaplanmasında 6 aylık enflasyon rakamlarının yanı sıra refah refah payı da hesaba katılacağı ifade edilerek milyonlarca asgari ücretli için son viraja girildiği aktarıldı. Gözler temmuz ayında maaşlara yansıyacak zamda olduğu belirtilerek ATV Haber'de yer alan habere göre; 5-11 Haziran arasında Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanmasının beklendiği paylaşıldı.

TOPLANTILAR SONUCU NETLEŞECEK 

Komisyon hükümetin çağrısıyla toplanacak. İşçi, işveren ve hükümet 3 veya 4 toplantı yapacak. Rakam bu toplantıların sonucunda netleşecek.

Tüm bunlarla beraber şu anda 405 dolar bandında olan asgari ücret için kritik eşik 500 dolar olacağı belirtilerek komisyon toplandığında pazarlıkların da 500 dolar seviyesinden, yani yaklaşık 10 bin 500 liradan başlayabileceği aktarıldı.

5 AYLIK VERİLER BELLİ OLUYOR 

Asgari ücret için 6 aylık enflasyon rakamları da önemli bir ölçüt. Net asgari ücrete ara zam tutarı refah payı ile belirlenecek. 4 aylık enflasyon yüzde 15,21 olarak hesaplandı. TÜİK 5 Haziran'da mayıs ayı enflasyon rakamlarını duyuracağı belirtilerek 5 aylık enflasyon oranı kesinleşeceği ifade edildi.

11 BİN 58 LİRA OLABİLECEK

Buna bir de 3 Temmuz'da açıklanacak haziran ayı enflasyonu eklenecek. Beklentiler 6 aylık enflasyonun yüzde 20-25 bandında çıkacağı şeklinde.

Buna eklenecek refah payı ile birlikte yüzde 30'u, böylelikle asgari ücret de 11 bin 58 lirayı bulabileceği belirtilerek tüm rakamlar birlikte değerlendirildiğinde asgari ücretin 550 dolar bandında bir rakam olma ihtimalinin güçlü olduğu ifade edildi.

SONRAKİ HABER