Asgari ücret, memur ve emekli maaşı zammı belli oldu! AK Parti zam için net rakamı duyurdu: Hafta sonu müjdesi geldi

AK Parti Meclis Grubu Başkanlığı Abdullah Güler getirildiği bilinirken Güler çok önemli açıklamalarda bulundu. Güler açıklamalarında Temmuzda yapılacak olan zam oranıyla ilgili önemli mesajlar verdi.

Asgari ücret, memur ve emekli maaşı zammı belli oldu! AK Parti zam için net rakamı duyurdu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 28. Dönem dün resmen başladı. AK Parti Meclis Grubu Başkanlığı’na ise Abdullah Güler getirildiği ifade edildi. Görevi İsmet Yılmaz’dan devralan Güler milyonların en çok merak ettiği konular hakkında çok net mesajlar verdi ve maaş zammı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

CANLI YAYINDA AÇIKLADI 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabine üyelerini bu akşam açıklamasıyla hükümetin ilk atacağı adımlar ekonomi kanadında olacağı belirtilerek NTV canlı yayınında açıklamalarda bulunan Güler maaşlara yapılacak refah payı artışı için şu ifadeleri kullandı:

"Temmuz ortasına takadar ekonomik olarak vaatlerimizi içerecek, gerek emeklilere, gerek asgari ücret ile çalışanlar, gerek memur maaşlarının 22 bin liraya yükseltilmesi vaatlerimiz konusunda çalışmalarımızı arkadaşlarımız devam ettiriyor"

EMEKLİ MAAŞI DEĞERLENDİRMESİ 

En düşük emekli maaşının 7.500 liraya yükseltilmesi sonrası üzerinde aylık alanlar için de düzenleme yapılacağını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı. Güler bu konu hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Güler'in bu konu hakkındaki açıklamaları da şöyle oldu:

"En düşük maaşın üzerinde aylık alanların kriter ve özlük hakları en düşük maaş alanlarla eşitlendi. Refah payının dağıtımı ile beraber çalışma yapılıyor. 15 Temmuz hem memurlar hem de memur emeklileri açısından önem arz ediyor. O tarihe kadar en azından bu vaatlerimizi içeren bir kanun tasarısını görüşmüş olacağız."

KİRA ZAM ORANI 

Temmuz ayında sona erecek yüzde 25 kira sınırına ilişkin olarak da Güler açıklama yaptı ve Abdullah Güler'in konu hakkındaki açıklamaları şöyle oldu:

"Ben adalet Komisyonu Başkanıydım geçen dönem bunu torba yasaya eklemiştik. Sadece konut kiraları ile ilgili bir düzenlemeydi bu. Tabi bölgesel anlamda şu anda etki analizleri yani bu kanunun ö dönemle bu döneme etkisi, durumu, bölgesel anlamdaki artışlar nelerden kaynaklanıyor şu anda arkadaşlarımız bu konuda da çalışma yürütüyorlar. Bunun süresi Temmuz itibari ile tamamlanıyor.

Süreli bir geçiş dönemiydi bu madde şimdi bunun etki analizlerini yapmak suretiyle ne gibi sonuçlarla karşılaştık ve bundan sonraki durum neye ihtiyaç duyuyor. O raporlar gelirse yakın zamanda arkadaşlarımızın çalıştığı hem de Adalet Bakanlığı bürokrasinin de bu konudaki yargılamayı etkileyen hususlar da ortaya çıktığında tahmin ediyorum sadece konut kirası değil temel gıdalardan tutun ve diğer tüketicinin ihtiyaç duyduğu her alanda fahiş fiyat artışları ile ilgili sayın cumhurbaşkanımızın da tutumları belli.

"MECLİS'E GETİRMEDEN ÖNCE DÜZENLEMEYİ YAPARIZ"

Bu konuda bizim de geçen yasama döneminde de bir yasal düzenleme yapmıştık fiyatları etkileme noktasında bu tür eylemde bulunanlarla ilgili 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasını getirmiştik. Yine stokçuluğa yönelik olarak da geçen yasama döneminde düzenleme yapmıştık. Yine bunların da etki analizleri ile beraber bunu da çalışıyoruz. Ortaya net bir şey çıkarsa Meclis tatile girmeden önce de bu düzenlemeyi yaparız.

Sadece kira değil diğer tüketicinin doğrudan temasta bulunduğu her türlü fiyat artışlarına yönelik bir düzenleme mutlaka gündeme gelecektir. Gelir kalemlerinde artış öngörürken mutlaka hayat pahalılığı ve fiyat artışlarının artması noktasında da bir kararlılığı vardı bunu da bir bütünleştirici parça olarak görmemiz lazım."

SONRAKİ HABER