Asgari ücret 12 bin 500 lirayı en düşük emekli maaşı 10 bin lirayı geçiyor: 1 Temmuz zammı sızdırıldı! Uzman isim duyurdu

Milyonlarca kişinin gözü asgari ücret ve emekli maaşına gelecek zamma çevrilirken Temmuz ayında zam yapılacağı belirtildi. Yapılan açıklamada ise zamlı maaşlar paylaşıldı.

Asgari ücret 12 bin 500 lirayı en düşük emekli maaşı 10 bin lirayı geçiyor

Milyonlarca kişinin gözü asgari ücret ve emekli maaşına gelecek zamma çevrildi. Konuya ilişkin uzman isimden flaş açıklamalar peş peşe geldi. Son olarak Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre Temmuz ayında asgari ücret, emekli maaşı ve memur maaşlarına peş peşe zam yapılacağı belirtildi. Bunun üzerine temmuz ayında maaşlara ne kadar zam yapılacağı merak konusu olmuştu. Zaman yaklaştıkça rakamlar ortaya çıkmaya başladı. 

Ülkemizdeki ekonomik kriz ne yazık ki ocak ayında yapılan zamları eritti. Dolar kurundaki artışla birlikte gıda fiyatlarının yükselmesi sebebiyle vatandaşlar artık temmuz ayındaki zammı iple çekmeye başladı. Vatandaşlar asgari ücrete ne kadar zam yapılacağını merak ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temmuz ayında asgari ücret, emekli ve memurlara zam yapılacağını belirtti.

ASGARİ ÜCRET 12.500 TL

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, maaşlara yapılabilecek zamma ilişkin önemli bir değerlendirme yaptı. Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Erdursun, 1 Temmuz ayında en düşük emekli maaşının 10 bin TL, asgari ücretin ise 12.500 TL olacağını belirtmişti.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 10 BİN TL

Twitter üzerinden açıklama yapan Özgür Erdursun 9 Mayıs'taki paylaşımında ise şu ifadeleri kullanmıştı:

“En düşük emekli aylığı 1 Temmuzda 10.000₺ olur! Çok baskı olursa asgari ücrete yakın olur” 

BAKAN BİLGİN SİNYALİ VERMİŞTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücrete ilişkin dolar bazında önemli bir açıklama yapmıştı. Yapılacak zammın alım gücünü koruyacak şekilde yapılacağını belirten Bilgin şu ifadeleri kullandı:

"Asgari ücretten 1,5 yıldır vergi alınmıyor. Temmuzda reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz. Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenlemeyi ocak ayında yaptık. Temmuzda da aynısını yapacağız. Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak. Çalışmalarımız hazır"

SONRAKİ HABER