Artık meclis onay verdi! Orta gelirli ev sahibi olacak, onay sonrası fiyat arttırana ceza büyük

Kampanyadan sonra fiyat artırdığı tespit edilen firmalara cezai işlem uygulanacaktır. Orta gelirli vatandaşları ev sahibi edecek kampanyanın detayları haberimizin devamında sizlerle..

Artık meclis onay verdi! Orta gelirli ev sahibi olacak, onay sonrası fiyat arttırana ceza büyük

Meclis genel kurulunda kabul edilen yasa teklifi sonrası fiyat artıran firmalara ceza büyük olacak. Kampanya sonrasında fiyat artıran firmalara konut bedelinin en az yüzde 10’u kadar ceza kesilecek. İşte tüm detaylar...

Orta gelirliye konut kredisi kampanyası

Yasa ile birlikte, ilk üç yılda taksitin hanede bulunan kişilerin gelirinin yüzde 30’unu aşan kısmı destek olarak verilecek. Cumhurbaşkanı tespit edilen bu oranı ve destek süresini değiştirebilecek. Konut satış bedelinin yüzde 5’i müteahhit firmadan alınarak kredi veren bankaya ödenecek. Bu şekilde de kredi alan kişinin ödediği taksit tutarının azalacak. Müteahhit firma desteği Cumhurbaşkanı kararı ile 3 yıla kadar uzayabilecek. Orta gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmesi için yeni konut kampanyasının finansmanına ilişkin düzenlemeleri içerisinde barındıran yasa teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildiği açıklandı. Kamu bankaları tarafından nakit kaynak olunacak. Yasa ile birlikte, orta gelirli vatandaşların konut finansmanı taksit ödemelerini kolaylaştırmak amacı ile taksitlere katkı olunacak. Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek bir kamu bankası tarafından ilgili bankalara nakit kaynak olacak. Bir yıl içerisinde katkı olarak verilen ödeme toplam anapara tutarı 220 milyar liraya kadar olacak.

Komu bankaları nakit kaynak olacak

Satın alınan  konut, finansmanı desteği sağlayan bankanın talebi üzerine finansman tarihinden itibaren 5 yıl süre ile tescilsiz iktisap halleri hariç devir ve temlik edilmeyecek.

Katkılardan yaralanacak  kişiler yanlış yahut yanıltıcı beyanlarda bulunduğu takdirde  sağlanan katkıların geri alımı yapılacak ve kullanılan finansman tutarının yüzde 5’i kadar cezai işlem uygulanacaktır.  Yanlış yahut yanıltıcı beyanlarda bulunulması durumunda, finansmana konu olan konutun beyan edilmiş olan satış bedelinin yüzde 25’i kadar idari para cezai işlem uygulanacaktır. Bu kapsamda oluşan konut finansmanları 31 Aralık 2023’e kadar kullanılabilecek, Cumhurbaşkanı tarafından bu süre 31 Aralık 2024’e kadar uzatmaya yetkisi olacak.

SONRAKİ HABER