Aracı olan herkese güzel karar duyuruldu: Çoğu kimse bilmiyor! Hemen cezalarınızı iptal ettirin

Trafiğe çıkan ve aracı olan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Gaziantep’te bir vatandaşlar fahri trafik müfettişinin kesti cezaya herhangi bir görüntü ya da delil olmadığı gerekçesi ile itiraz etti. Mahkeme cezanın iptaline karar verdi!

Aracı olan herkese güzel karar duyuruldu: Çoğu kimse bilmiyor! Hemen cezalarınızı iptal ettirin

Sürücüleri yakından ilgilendiren karara ilişkin olay Gaziantep’te yaşandı. Gelen habere göre bir vatandaş, araçta seyir halindeyken telefonla görüştüğü gerekçesi ile fahri trafik müfettişinin kestiği cezaya itiraz etti. Ceza ekinde herhangi bir görüntü ya da delil olmadığı için itiraz eden vatandaşlara mahkeme de destek verdi. Mahkeme, somut bir delile dayanmadığı için cezanın iptal edilmesine karar verdi.

CEZANIN İPTALİNE KARAR VERİLDİ

Vatandaşın, söz konusu olan tarihte aracı kullanmış olabileceği ancak telefonla görüşme yapmadığını ve ceza tutanağında da herhangi bir görsel kanıt olduğu belirtildi. Yapılan değerlendirme sonucunda hakim, kabahate ilişkin herhangi bir görsel delilin olmadığını belirterek, cezanın iptal edilmesine karar verdiği duyurdu.

CEZA İPTAL EDİLDİ

Cezanın yazıldığı Avukat İmam Akgün Çuhadaroğlu şunları söyledi:

“Geçen yıl eylül ayında aracımla seyir halinde iken telefon ile konuştuğum gerekçesi ile hakkımda idari para cezası yani trafik cezası kesildiğini öğrendim. Ceza tutanağında herhangi bir görsel delil olmadığını görünce, yasal süre içerisinde itiraz hakkımı kulandım. İtiraz gerekçelerimde; herhangi bir görsel video kaydı olmadığını yani somut bir delile dayanmadığını bunun da keyfilik olduğunu dile getirdim. Dolayısıyla bu cezanın haksız ve hukuka aykırı somut delillerle pekiştirilmediğinden cezanın iptal edilmesini talep ettim. Mahkeme bu talebimi dikkate alarak bunun haksız bir ceza olduğuna karar vererek itirazımı kabul etti. Sonuç olarak mahkeme, yaptığım itirazı yerinde gördü. Herhangi somut delillere dayanmayan bu olayda ceza kesilemeyeceğini görseller ile bunun desteklenmesi gerektiğini, fahri trafik müfettişinin de yanılma payının olabileceğini belirterek ceza iptal edildi”

VATANDAŞLAR KESİNLİKLE DİKKATE ALSIN

“Vatandaşlara bu şekilde ceza makbuzu geldiğinde fotoğraf ya da video kaydının olup olmadığını dikkate alsınlar. Eğer o şekilde görsel bir delil yoksa haklarını arama açısından cezanın iptali için Sulh Ceza Mahkemelerine başvurmalarını tavsiye ediyorum. Hukuksal olarak somut bir delile dayanmayan bu cezaların iptali mahkemelerce kabul edilmektedir”

SONRAKİ HABER