Arabası olanlara son dakika duyurusu! Mutlaka başvurunuzu yapın: 951 TL para iadesi yapılacak

Trafiğe çıkan ve aracı olan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandığı belirtilerek bir vatandaş fahri trafik müfettişinin kesti cezaya herhangi bir görüntü ya da delil olmadığı gerekçesi ile itiraz etti. İtiraz kabul edildi ceza iptal edildi. Telefon ile konuşma cezası ise 951 TL.

Arabası olanlara son dakika duyurusu! Mutlaka başvurunuzu yapın

Sürücüleri yakından ilgilendiren karara ilişkin olay Gaziantep’te yaşandığı belirtilerek bir vatandaş, araçta seyir halindeyken telefonla görüştüğü gerekçesi ile fahri trafik müfettişinin kestiği cezaya itiraz ettiği ifade edildi. Bununla beraber ceza ekinde herhangi bir görüntü ya da delil olmadığı için itiraz eden vatandaşa mahkeme destek verdi ve somut bir delile dayanmadığı nedeni ile mahkeme cezanın iptal edilmesine karar verdiği bildirildi.

CEZA İPTAL EDİLDİ 

Vatandaşın, söz konusu olan tarihte aracı kullanmış olabileceği ancak telefonla görüşme yapmadığını ve ceza tutanağında da herhangi bir görsel kanıt olmadığı belirtilerek değerlendirme sonucunda hakim, kabahate ilişkin herhangi bir görsel delilin olmadığını belirterek cezanın iptal edilmesine karar verdi. 

AÇIKLAMA YAPILDI 

Cezanın yazıldığı Avukat İmam Akgün Çuhadaroğlu ise bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Çuhadaroğlu açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"Geçen yıl eylül ayında aracımla seyir halinde iken telefon ile konuştuğum gerekçesi ile hakkımda idari para cezası yani trafik cezası kesildiğini öğrendim. Ceza tutanağında herhangi bir görsel delil olmadığını görünce, yasal süre içerisinde itiraz hakkımı kulandım. İtiraz gerekçelerimde; herhangi bir görsel video kaydı olmadığını yani somut bir delile dayanmadığını bunun da keyfilik olduğunu dile getirdim. Dolayısıyla bu cezanın haksız ve hukuka aykırı somut delillerle pekiştirilmediğinden cezanın iptal edilmesini talep ettim. Mahkeme bu talebimi dikkate alarak bunun haksız bir ceza olduğuna karar vererek itirazımı kabul etti. Sonuç olarak mahkeme, yaptığım itirazı yerinde gördü. Herhangi somut delillere dayanmayan bu olayda ceza kesilemeyeceğini görseller ile bunun desteklenmesi gerektiğini, fahri trafik müfettişinin de yanılma payının olabileceğini belirterek ceza iptal edildi.

MAHKEMELERCE KABUL EDİLİYOR

Vatandaşlara bu şekilde ceza makbuzu geldiğinde fotoğraf ya da video kaydının olup olmadığını dikkate alsınlar. Eğer o şekilde görsel bir delil yoksa haklarını arama açısından cezanın iptali için Sulh Ceza Mahkemelerine başvurmalarını tavsiye ediyorum. Hukuksal olarak somut bir delile dayanmayan bu cezaların iptali mahkemelerce kabul edilmektedir"

SONRAKİ HABER