Arabası olanlar dikkat! Mayıs ayında sil baştan yapılacak: Mutlaka dikkat edin

Arabası olanlar dikkat! Mayıs ayında sil baştan yapılacak: Mutlaka dikkat edin
Trafik sigortası primlerinde Mayıs ayına kadar her ay yüzde 5 artış kararı alınmıştı, ancak TÜKONFED Başkanı Turusan Bağcı, Mayıs ayında ciddi bir artış olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Anayasa Mahkemesi, araç devir işlemi sonrasında sigorta süresi ile ilgili düzenlemeyi iptal ederek milyonlarca araç sahibini ilgilendiren önemli bir karara imza attı.

Sigorta Aracıları Teklif Platformu Devrede

Riskli basamaklarda yer alan sürücüler için geliştirilen "Sigorta Aracıları Teklif Platformu," zorunlu trafik sigortasındaki poliçe sorununa çözüm olarak devreye alındı.

TÜKONFED Başkanı Bağcı, iyi sürücülerin yüzde 50 indirim alabileceğini, ancak kötü sürücülerin yüzde 200'e kadar sürprim ödeyebileceğini vurgulayarak, Mayıs ayında endekse göre bir artış beklediklerini açıkladı.

Trafik Sigortası Primlerinde Yükseltme ve Düşürme Yetkisi

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), hasar endeksine bakarak trafik sigortası primlerini Mayıs ayından itibaren yükseltme ve düşürme yetkisini elde etti.

Araç devir işlemi yapılması ve sigorta iptal edilmesine rağmen, devirden sonra 15 gün boyunca geçerli olan trafik sigortalarında değişiklik yapılarak Anayasa Mahkemesi kararıyla düzenleme iptal edildi.