Araba kullanırken dikkat! Hız sınırını aşanlara 4.064 TL para cezası

Araba kullanırken hız yapmayı seven vatandaşları üzecek olan yeni haber geldi.  Artık il sınırları içinde hız yaptığınız zaman para cezasına tabi tutulacaksınız. İşte haberimizin devamında tüm detayları ile sizlerle… 

Araba kullanırken dikkat! Hız sınırını aşanlara 4.064 TL para cezası

Hız sınırını aşan vatandaşları üzecek olan yeni ceza miktarı belli oldu. Radara yakalanan vatandaş cezadan kaçamayacak. İşte tüm detaylar… 

Araba hızlarında yeni miktar belli oldu 

Trafik güvenliği konusunda uyulacak olan bazı önemli kurallar yer almaktadır. Söz konusu olan kurallara uyulmadığı zaman sürücülere para cezası kesilmektedir. Hız sınırını aşan sürücüler içinde uygulanan ücretler değişiklik göstermektedir. Trafik kurallarına uyuması gerektiği ve herhangi bir kazanın yaşanmaması için dikkat edilmesi gerekmektedir. Tabii ki en büyük kazaya sebep olan da hız sınırına uyumamaktır. Her geçtiğimiz yolun kendine ait bir hız sınırı bulunurken, hız sınırlarına da önüne geçilebilmesi için radar uygulaması yapılmaktadır. Hız sınırlarının ihlallerinden kaynaklanan cezaların pek çoğu da sürücüye kesilmektedir. Elektronik denetleme ve radar sistemi ile hız sınırları kontrol edilmektedir. 

2023 yılında hız sınırının cezası nedir? 

2023 yılının gelmesiyle beraber tüm her şeyde bir artış yaşandı. Trafik cezaları ile birlikte hız cezalarına da artışlar oldu. Geçtiğimiz her yolun kendine ait bir hız sınırı bulunmaktadır. Buna göre de cezalar şu şekilde hesaplanmaktadır. 

  • Geçtiğiniz yolun hız limiti %10 ila %30’larda ise 951 TL 
  • %30 ve %50  arasında bir hız limitiniz varsa 979 TL 
  • Süratiniz limitinizin %50 ve üzerinde ise 4064 TL para cezası kesilmektedir. 

Aracınız üzerine kesilmiş olan radar cezalarını sorgulamak için plakanı da kesilmiş olabilecek cezalarınızı kontrol edebilirsiniz. Özellikle herhangi bir hız sınırı ihlali, kırmızı ışıkta geçme, şerit ihlalleri gibi sıkça kontrol edilmekte olan ihlallerden kaynaklı olan cezaları kontrol etmek oldukça önemlidir. Radar cezalarını sorguladıktan sonra PTT sorgulama adresi üzerinden  ziyaret edebilir ve eğer varsa bir cezanız kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Almış olduğunuz cezanın e-devletinizde görünme süresi 3 ila 7 gün arasında değişiklik göstermektedir. Cezanın evinize ulaşması ise yaklaşık olarak 10 günü bulmaktadır. 

SONRAKİ HABER