Araba kullanırken bunu yapmayana 436 TL cezası var! Bakın o kural neymiş

Araba kullanan vatandaşların dikkatine!!! Eğer bunu yapmazsanız cezasını da çekmek zorunda kalacaksınız. İşte haberimizin devamında tüm detayları ile sizlerle… 

Araba kullanırken bunu yapmayana 436 TL cezası var! Bakın o kural neymiş

Arabaya bindiğiniz zaman bunları yapmazsanız para cezası ile karşı karşıya kalacaksınız. Hemen bu işlemleri yerine getirin cebiniz zarar görmesin. İşte tüm detaylar. 

Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

Arabaya bindiğimiz zaman bunu yapmadığınız an para cezası kesilecek.  Yeni yılda gelen vergi, harç ve trafik cezalarına rekor oranlarda zamlar yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2023 yılında yeniden değerleme oranları % 123  olarak belirlendiği için trafik cezaları da bu oranda artış göstermeye başladı. Milyonlarca araba kullanan vatandaşlarımızı ilgilendiren ve hayat kurtaran emniyet kemeri takmama para cezası da 2023 yılına zam oranıyla damgasını vurdu. Ama ne yazık ki birçok vatandaşımız emniyet kemeri takarken kendini rahatsız etmesinden dolayı emniyet kemerli alışkanlığı olmamasından dolayı emniyet kemerlerini ölümlü trafik kazalarının da en büyük sebebi olmaktadır. Yapılmış olan araştırmada ölüm oranlarının birçoğunun emniyet kemeri takmamakta dolayı meydana geldiği tespit edilir. Tabi ki birçok oranda da hayat kurtardığı. 

Emniyet kemeri takmamanın cezası belli oldu

2023 yılında uygulanmaya başlanan para cezaları da rekor oranda artış gösterirken emniyet kemeri takmamanın cezası da belli oldu. Trafikte en çok yazılan para cezalarından birisi haline geldi. 2023 yılına değer rekor oranda zam yapıldı. 2022 yılında 196 TL olarak ödenen emniyet kemeri takmamanın ceza altı 2023 yılında 436 TL’ye yükseldi. Tabii ki sadece şoför koltuğunda oturan vatandaşa ceza yazılmamakta eğer sağ tarafınızda oturan vatandaş bile kemerini takmazsa otomatik olarak 436 TL olan ceza size yazılmış oluyor. Arabaya biner binmez ilk yapmanız gereken işlev emniyet kemerinizi takmak olmalıdır. Aksi durumda ceza size yazılacak ve bu cezayı da her gün yemek istemeyeceksiniz. 436 TL ödemek çok zor olacaktır. Artan zamlardan sonra siz bu artışı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu kadar artış normal mi? Yoksa fazla mı? 

SONRAKİ HABER