Annelere en az 16 bin 106 TL para veriliyor! Bu şartı sağlayan anneler parasını alacak: Karşılıksız verilecek

Çalışan ya da çalışmayan annelere müjdeli haber verildi ve doğum zamanı işinden ayrılmak zorunda kalan annelere ödeme yapılacağı ifade edildi.

Annelere en az 16 bin 106 TL para veriliyor! Bu şartı sağlayan anneler parasını alacak

Yeni yıla girilmesi ile birlikte asgari ücretten, memur maaşlarına, emekli maaşlarından pek çok ödemeye zam yapıldığı biliniyor ve gözler ise annelerin doğum izninde olduğu bildirildi. Çalışan ya da çalışmayan annelere müjdeli haber verildi ve doğum zamanı işinden ayrılmak zorunda kalan anneler bu ödemeden yararlanabileceği aktarıldı. Ödemelerin en az asgari ücretin 2 katı olacağı ifade edilerek en az 16 bin TL ödeme almak için sadece tek şart bulunduğu da duyuruldu.

DOĞUM İZNİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Doğum izninin parasından yararlanmak isteyenler için başvuru şartları şu şekilde:

Doğum izni başlamadan önce işten ayrılanlar bu ödeneği alamıyor. Kadının işyerindeki sigortalılık halinin devam etmesi gerekiyor.

Rapor süresince yani 112 gün içinde iş yerinde çalışmıyor olmak gerekiyor.

Doğum parasının alınabilmesi için doğumun gerçekleşmiş olması ve bebeğin sağ olması isteniyor.

Kadın çalışan doktordan alacağı raporu işyerine teslim etmekle mükellef. Diğer işlemler işyeri tarafından yapılıyor.

NE KADAR ÖDENİYOR?

Gelen habere göre 31 Aralık tarihine kadar doğum iznini tamamlayan 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren 6 bin 471 TL olan asgari ücretli anne en az 16 bin 106 TL ödeme alabilecek. Ödemeler annenin brüt maaşına göre değişkenlik gösterebilecek. 20 bin TL civarı brüt maaşı olan anne ise 49 bin 778 TL doğum izni alabilecek.

 

SONRAKİ HABER