Amerika'ya gidenlere 5 bin dolar devlet desteği! Uçak biletinden araç kiralamaya kadar ödeniyor!

Yurtdışına çıkmak isteyenler için müjdeli haber geldi! Amerika'ya gidecek olanlara devlet desteği verileceği duyuruldu. Gelen bilgilere göre iki kişi için 5 bin dolar destek verilecek. Üstelik 10 seferlik gidiş geliş desteği alınabilecek.

Amerika'ya gidenlere 5 bin dolar devlet desteği! Uçak biletinden araç kiralamaya kadar ödeniyor!

Pek çok kişinin hayallerinde Amerika'ya gitmek, iş seyahati için de olsa gezi yapmak isteyenler için devlet destekleri duyuruldu. Gelen bilgiler kapsamında 2 kişilik seyahatlerde ulaşım, konaklama ve araç kiralama masraflarının karşılanması için 5 bin TL tutarında devlet desteği ödeneceği bildirildi. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'ne gidenler için geçerli olmayan bu destek kapsamında yurtdışına çıkacak olanlar hangi ülkeye giderse gitsin bu desteklerden faydalanabiliyor.

T.C. Ticaret Bakanlığı Yurtdışı İş Seyahati Desteği

T. C. Ticaret Bakanlığı kapsamında verilmekte olan bu destek ile yurtdışına çıkacak ve ihracatını artırmak isteyen kişiler için bu destek kampanyası sunuluyor. İş seyahatlerinde geçerli olan bu destek kapsamında işveren ve personelinin yurtdışına çıkması ve ihracatını artırması amacıyla 5 bin Amerikan doları tutarında ödeme gerçekleştirilecek.

Gelen bilgiler kapsamında hibe niteliğinde olan bu desteklerden faydalanan kişiler yurtdışı iş seyahatlerinde yaptıkları ulaşım ve konaklama harcamalarının yüzde 70 oranında bir kısmını geri ödeme olarak alabiliyorlar.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "İki çalışan için seyahat başına 5.000, ABD Doları üstelik tam 10 seyahat için destek alabilirsin" ifadelerine yer veriliyor. Ancak bu destekten faydalanmak için bazı gereksinimlerin yerine getirilmesi gerekiyor. 

Amerika'ya gidenlere 5 bin dolar devlet desteği! Uçak biletinden araç kiralamaya kadar ödeniyor!

İş Seyahati Destek Şartları

 • Adi şirket olmamak
 • Sadece ihracat odaklı görüşmeler gerçekleştirmek
 • Yurt dışı görüşmelerinde en az 2 gün geçirmek
 • Ekonomi sınıfı biletle uçmak
 • Tüm ödemeleri banka ve/ veya kredi kartı ile gerçekleştirmek

Bu koşulları sağlayan kişiler destekten faydalanabiliyor. Üstelik son 3 aylık dilimde yapılan seyahatler için de destek alınabiliyor. 

Gerekli Belgeler

İş seyahati kapsamında devlet tarafından verilen desteklerden faydalanmak isteyen kişilerden bazı belgeleri teslim etmeleri talep ediliyor. Talep edilen belgelerin listesi şu şekilde;

 • SGK bildirgeler veya ticaret sicil gazetesi 
 • Uçak Elektronik bileti
 • Uçuşlara ait biniş kartları
 • Aşağıdaki belgelerden birisi;
  Pasaportun fotokopisi 
  Resmi Makamlardan alınacak yazı (Temsilcinin ilgili ülkeye giriş yaptığı ve ilgili ülkeden çıkış yaptığı görülmelidir)
  Havayolu şirketinden uçuşların gerçekleştirildiğine dair alınan yazının aslı
  İlgili havayolu şirketinin Özel Yolcu Programı hesap bildirim cetveli
  Fatura yaptığın ödemeleri gösteren belge 
 • Araç kiralama faturası ve ödeme belgesi
 • Tren, gemi veya otobüs kullanımına ilişkin bilet 
 • Konaklama faturası ve ödeme belgesi 
  Ödemenin şirket çalışanının kredi/hesap kartı ile yapıldığı durumlarda şirketin bu kişilere ilgili miktarı bankacılık kanalıyla ödediğini gösteren belge

İşbu belgeleri ve şartları sağlayan kişilerin destekle ilgili daha detaylı bilgi almak için ulaşabilecekleri iletişim kanalları ise şu şekilde;

Çağrı Merkezi: 0850 808 04 04

Mail Adresi: kobiihr@ticaret.gov.tr

Bu iletişim kanalları üzerinden iletişime geçerek destekten faydalanmak isteyen kişiler daha detaylı bilgi sahibi olabilmektedirler.

SONRAKİ HABER