Altın, Merkez Bankalarının Kararlarına Odaklanırken Yükseliyor

Altın, merkez bankalarının para politikası kararları öncesinde yükselişini sürdürüyor. Çin altın fiyatları ise yuana karşı korunma talebiyle rekor seviyelere ulaştı. Peki, şu anda çeyrek altın, gram altın, yarım ve tam altın, 22 ayar bilezik kaç TL'den işlem görüyor?

Altın, Merkez Bankalarının Kararlarına Odaklanırken Yükseliyor

Altın Pazartesi günü ons başına 1.930 dolara tırmandı ve yatırımcıların merkez bankasının önemli olaylarına hazırlanmalarıyla üst üste üçüncü seansta da yükselişe geçti. ABD Merkez Bankası’nın Çarşamba günü faiz oranlarını sabit tutması, yatırımcıların enflasyon görünümüne ve sonraki politika adımlarına odaklanması bekleniyor.

Yatırımcılar ayrıca ABD’deki S&P Global PMI rakamlarını ve çeşitli konut göstergelerini de sabırsızlıkla bekliyor. İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası da bu hafta para politikasına karar verecek, Avustralya Merkez Bankası ise Eylül ayı toplantısının tutanaklarını Salı günü yayınlayacak.

Peki, altın fiyatları neden yükseliyor? 18 Eylül 2023 tarihi itibari ile gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın, 22 ayar bilezik kaç TL'den işlem görüyor? Altın daha ne kadar yükselir? İşte detaylar... 

Çin Altın Fiyatları Rekor Kırıyor

Geçtiğimiz hafta, tüketicilerin zayıflayan yuana karşı korunmak için güvenli liman varlığına yönelmesiyle Çin altın fiyatları rekor seviyelere ulaştı. Çin’de altın, Cuma günü ons başına 2.000 doların üzerine çıkarak tarihi bir zirveye ulaştı. Çin’in altın ithalatını kısıtlamasının da arz sıkıntısına yol açtığı belirtildi. Çin, dünyanın en büyük altın tüketicisi ve ikinci büyük üreticisi konumunda.

Altın Neden Yükseliyor?

Altın fiyatları, küresel ekonomik belirsizlikler, düşük faiz oranları, artan enflasyon beklentileri ve jeopolitik riskler nedeniyle son aylarda yükseliş trendinde. Altın, diğer varlıklara göre daha istikrarlı bir değer saklama aracı olarak görülüyor. Ayrıca, merkez bankalarının genişleyici para politikalarını sürdürmesi ve hükümetlerin mali teşvik paketlerini artırması da altına olan talebi artırıyor. Altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde de yüksek seyretmesi bekleniyor.

Altın Tahmini

Altının 1946,33 USD/ton ons seviyesinde işlem görmesi bekleniyor. Trading Economics'in küresel makro modellerine ve analistlerin beklentilerine göre bu çeyreğin sonuna kadar. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 2015,39 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

Güncel Altın Fiyatları

Gram Altın Saat 13:28 itibari ile 1674 TL’den işlem görürken çeyrek altın 2.711 liradan, yarım altın 5.423 liradan, tam altın 10.813 liradan, cumhuriyet altını 11.064 liradan, 22 ayar bilezik (gram) ise 1.523 liradan işlem görüyor.

SONRAKİ HABER