Alibaba, Türkiye’ye 2 milyar dolarlık yeni yatırım planlıyor

Alibaba, Türkiye’ye 2 milyar dolarlık yeni yatırım planlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Alibaba Grup Başkanı, bugüne kadar Türkiye’ye yaptıkları yatırımları ve Trendyol’un büyüme stratejisini anlattı.

Alibaba, Türkiye’ye 2 milyar dolarlık yeni yatırım planlıyor

Çinli e-ticaret devi Alibaba, Türkiye’ye önümüzdeki dönemde 2 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Bu açıklamayı, Alibaba’nın Türkiye’deki ortağı Trendyol yaptı.

Alibaba Grup Başkanı Michael Evans, Cuma günü İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmede, Alibaba’nın Türkiye’ye bugüne kadar yaptığı yatırımlar ve Trendyol’un uluslararası büyüme stratejisine verdiği destek konuşuldu.

Evans, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Türkiye’de yapmayı planladıkları yeni yatırımlara ilişkin bilgi verdi. Bu kapsamda, Ankara’daki veri merkezi, lojistik merkezi ve İstanbul Havalimanı’nda hayata geçirdikleri ihracat operasyon merkezi gibi projelerin detayları paylaşıldı.

Alibaba’nın Türkiye yatırımları

Alibaba, 2018 yılında Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu olan Trendyol’a yatırım yapma kararı almıştı. Bu yatırım, Türkiye’nin internet sektöründeki en büyük yabancı sermaye girişi olarak kayda geçmişti.

Alibaba, Trendyol’un uluslararası pazarlara açılmasına da destek oluyor. Trendyol, Alibaba’nın küresel e-ticaret platformu AliExpress ile işbirliği yaparak, Türk satıcıların dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca müşteriye ulaşmasını sağlıyor.

Alibaba ayrıca, Türkiye’deki girişimcilere ve KOBİ’lere de fayda sağlamak için çalışmalar yürütüyor. Alibaba Cloud, Türkiye’deki ilk veri merkezini Ankara’da açarak, bulut bilişim hizmetleri sunuyor. Alibaba Business School ise, Türk girişimcilere ve KOBİ’lere e-ticaret eğitimi veriyor.

Alibaba’nın Türkiye’ye olan ilgisi ve yatırım planları, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlıyor.

SONRAKİ HABER