Akaryakıtta ÖTV ve KDV için düğmeye basıldı: Benzin ve motorine ortalama 3,90 TL, LPG'ye 1.90 TL indirim: Nefesler tutuldu

Akaryakıt fiyatları oldukça yüksek seviyelerde devam ederken akaryakıt ve otogaz fiyatları için flaş bir gelişme yaşandı. Bu doğrultuda KDV ve ÖTV indirimi yapılması için teklif gündeme geldi

Yakıt fiyatlarına devlet müdahalesi! Benzin ve motorine ortalama 3,90 TL, LPG'ye 1.90 TL indirim

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili tarafından TBMM Başkanlığına bir kanun teklifi verilirken bu teklif ile beraber akaryakıt ve otogaz fiyatlarından KDV ve ÖTV'nin alınmaması ve bu oranda indirim yapılması talep edildi.

KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

Bu kanun teklifi geçtiğimiz yıl Mart ayında TBMM'ye iletildi ve hala TBMM komisyonunda görünürken teklifin başlığı ve özeti de şöyle paylaşıldı:

"3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"

"Teklif ile, akaryakıt ürünlerinden alınan katma değer vergisi oranının yüzde bire düşürülmesi amaçlanmaktadır."

Tüm bunlarla beraber akaryakıtta KDV %18 oranında uygulanırken ÖTV yüzdelik bir oranla TL olarak fiyatlara yansıtıldığı biliniyor. Bu teklif ile beraber vergilerin alınmaması istendi ve bu oranda indirim yapılması talep edildi. Teklif eğer kabul edilirse akaryakıt fiyatlarına dev indirim gelecek.

AKARYAKITA REKOR İNDİRİM 

Ortalama fiyat olarak benzin fiyatları 21,31 TL, motorin fiyatları 23,72 TL ve LPG fiyatları da 10,89 TL olduğu bilinirken fiyatlar baz alındığında vergilerden vazgeçilerek yüzde 18 indirim yapıldığında sağlam bir indirim yapılmış olacak. Bununla beraber benzine 3,79 TL, motorine 4,2 TL ve LPG'ye 1,90 TL indirim yapılmış olacak. Ancak bu teklif hala komisyonda. Kabul edilirse indirim olacak. Bir gelişme olduğunda okuyucularımızı anlık haberdar edeceğiz.

SONRAKİ HABER