Akaryakıta devlet müdahalesi Meclis'te! Akaryakıta ÖTV ve KDV indirimi: Akaryakıta 3,90 TL, LPG'ye 1.90 TL indirim

Akaryakıt fiyatları oldukça yüksek seviyelerde devam ederken akaryakıt ve otogaz fiyatları için yeni gelişme yaşandı ve KDV ile ÖTV indirimi teklifi gündeme geldi

Akaryakıta devlet müdahalesi Meclis'te! Akaryakıta ÖTV ve KDV indirimi:

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili tarafından TBMM Başkanlığına bir kanun teklifi verildiği belirtildi. Bu teklif kapsmaında akaryakıt ve otogaz fiyatları için flaş bir gelişme yaşandı ve fiyatlardan KDV ve ÖTV alınmaması için teklif verildiği bildirili. Söz konusu teklifin ise komisyonda olduğu vurgulandı.

KOMİSYONA GELDİ

Bu teklif kapsamında akaryakıt ve otogaz fiyatlarına KDV ve ÖTV indirimi yapılması talep ediliyor. Kanun teklifi TBMM'ye iletildi ve hala TBMM Komisyonunda bulunduğu ifade edildi. Ayrıca bu kanun teklifinin özeti ve detayları da paylaşıldı. İşte yer verilen ifadeler:

"3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

Teklif ile, akaryakıt ürünlerinden alınan katma değer vergisi oranının yüzde bire düşürülmesi amaçlanmaktadır."

KDV VE ÖTV'DEN VAZGEÇİLECEK

Konu ile ilgili olarak akaryakıtta KDV %18 oranında uygulanırken ÖTV yüzdelik bir oranla TL olarak fiyatlara yansıtıldığı ifade edildi. Bununla beraber teklif ile beraber vergilerin alınmaması istenerek bu oranlrada indirim yapılması talep edildi. Bu teklif kabul edilirse akaryakıt ve otogaz fiyatlarında önemli ölçüde indirim olacak.

AKARYAKIT VE OTOGAZA DEV İNDİRİM 

Ortalama fiyat olarak benzin fiyatları 21,31 TL, motorin fiyatları 23,72 TL ve LPG fiyatları da 10,89 TL olduğu bilinirken fiyatlar baz alındığında vergilerden vazgeçilerek yüzde 18 indirim yapıldığında önemli ölçüde indirim yapılmış olacağı paylaşıldı. Tüm bunlarla beraber benzine 3,79 TL, motorine 4,2 TL ve LPG'ye 1,90 TL indirim beklentisi arttı.

Bu konuda bir gelişme olduğuna okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz. 

SONRAKİ HABER