Ailelere peş peşe müjde geldi! 3.571 TL ödemeler başladı: Bugün hemen hesabınızı kontrol edin

Sosyal Ekonomik Destek (SED) programından yararlanan binlerce vatandaşı ilgilendiren çok önemli bir gelişme yaşandı. Bu doğrultuda 3.571 TL destek ödemelerinin başladığı bildirildi.

Ailelere peş peşe müjde geldi! 3.571 TL ödemeler başladı: Bugün hemen hesabınızı kontrol edin

Bu haber, Sosyal Ekonomik Destek (SED) programından yararlanan binlerce vatandaşı sevindirirken beklenen destek ödemelerinin başladığı ifade edildi. SED programı, sosyal ve ekonomik açıdan dezavantajlı durumda olan birey ve ailelere yönelik bir sosyal yardım projesi olduğu belirtilerek bu proje kapsamında, belirli kriterlere göre seçilen vatandaşlara, her ay düzenli olarak nakdi destek sağlandığı ifade  edildi. 

3.571 TL PARA YATIRILIYOR

SED ödemeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütüldüğü ifade edilerek ödemeler, PTT aracılığıyla yapıldığı ifade edildi. SED ödemelerinin tutarı, her yıl asgari ücretin %30'u oranında belirlenirken bu yıl için belirlenen tutar ise 3.571 TL olduğu aktarıldı. 

SED ödemeleri, her ayın 15'inde başlamaktadığı ifade edilerek ancak bazı aylarda ödeme tarihleri değişebildiği bu nedenle, SED ödemelerini takip etmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın resmi internet sitesini veya e-Devlet'in kontrol edilmesi gerektiği vurgulandı. 

GEREKLİ BELGELER 

SED ödemelerinden yararlanmak isteyen vatandaşların, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

- Nüfus cüzdanı fotokopisi

- İkametgah belgesi

- Gelir durumunu gösteren belge

- Sağlık raporu (varsa)

- Engelli raporu (varsa)

BAŞVURU DEĞERLENDİRİLMESİ 

Başvurular, il veya ilçe sosyal hizmet merkezlerine yapılmaktadır. Başvuruların değerlendirilmesi ise sosyal inceleme yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Sosyal inceleme sonucunda, SED programına uygun bulunan vatandaşlara ödeme yapılması kararı verilmektedir.

BAKAN GÖKTAŞ DUYURDU 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, destek ödemelerinin hak sahiplerinin hesapların yatmaya başladığını belirtirken her bir çocuk için hesaplara 3 bin 571 TL para yatırılacağı ifade edildi.

SED ödemeleri doğrultusunda destekten yararlananlara 3 bin 571 TL yatıyor. Buna göre, SED ödemesinden faydalanan her bir çocuk için aylık ortalama 3 bin 571 TL veriliyor.

SONRAKİ HABER