35 yaşından büyük ehliyeti olanlar dikkat! 83 TL ödeyeceksiniz, mutlaka yaptırmak zorundasınız: Son tarih belli oldu

Ehliyeti olanlara çok önemli bir duyuru yapıldı. Bu duyuruda son tarih paylaşıldı ve yaptırmayanların 83 TL ödeyerek yaptırmak zorunda oldukları ifade edildi.

35 yaşından büyük ehliyeti olanlar dikkat! 83 TL ödeyeceksiniz, mutlaka yaptırmak zorundasınız

Ehliyet sahiplerinin 2023 yıllarında ehliyet yenileme işlemleri, nasıl yapılır sorusu araç sahibi vatandaşlar tarafından sorgulandığı belirtilerek ehliyetlerin geçerlilik süresinin de azalmaya başladığı bildirildi. Bu doğrultuda eski tip ehliyeti olanların mutlaka yeni tip ehliyetleri ile değiştirmesi gerekiyor. Yeni tip ehliyet değişikliği için de ücret ödenmesi gerektiği bildirildi. Belirtilen süre içinde eski tip ehliyetlerini yenisi ile değiştirmeyenlere ise ceza verileceği ifade edildi.

RANDEVU ALINACAK

Yeni tip sürücü belgesi için ALO 199, "ALO 199 Mobil Uygulama" veya "nvi.gov.tr" adresinden randevu alınabileceği belirtildi. Bu doğrultuda alınan randevu kapsamında nüfus müdürlüklerinde ehliyet değişimi yapılabileceği ifade edildi. Burada gerekli belgeler ile başvurular alınacak ve ehliyetler yenisi ile değiştirilecek.

83 TL ÖDENECEK 

Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen 2023 yılında uygulanacak kimlik kartı satış bedelleri; kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı bedeli de paylaşıldı. Bu doğrultuda ehliyet değiştirme bedeli 83 TL olarak açıklandı ve ayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı bedeli 166 TL olduğu bildirildi.

GEREKLİ EVRAKLAR 

Ehliyet değişikliği için gerekli evraklar ise şöyle aktarıldı:

Nüfus cüzdanı veya kimlik Kartı

Sürücü sağlık raporu

Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf

Kan grubu kartı (Sağlık Raporunda yer almıyorsa)

Sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli ile vakıf payının yatırılması

ÖDEME YAPILABİLECEK BANKALARIN LİSTESİ

Akbank

Aktif Bank

ING Bank

Şekerbank

Türkiye Vakıflar Bankası

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk Katılım Bankası

T.C. Ziraat Bankası

Türk Ekonomi Bankası

Garanti Bankası

Denizbank

PTT Bank

SONRAKİ HABER