%11'lik Refah Payı ile emekliye nihai zam çıktı! 7.500 TL alan SSK, Bağkur'luya %4 ilave zam ile 2 b

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emeklilere yönelik zam düzenlemesi talimatı sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2024 Ocak ayında emekliler için yapılacak düzenlemeleri hızlandırdı. İki önemli düzenleme planlanıyor:

%11'lik Refah Payı ile emekliye nihai zam çıktı! 7.500 TL alan SSK, Bağkur'luya %4 ilave zam ile 2 b

Ocak ayındaki zammı bekleyen emekliler için hazırlıklar hızla devam ediyor. Yapılacak olan emekli kök maaş zammıyla birlikte, yaklaşık 16 milyon vatandaşın geliri doğrudan artacak. 2023 yılında 7500 TL olarak uygulanan SSK ve Bağ-Kur en düşük emekli maaşı da bu düzenleme kapsamında yeniden belirlenecek. Peki, en düşük maaş ne kadar olacak? İşte tablo tablo hesaplamalar...

Enflasyon zammı için yeni ipucu

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak ayındaki enflasyon zammı için yeni ipucu geldi. Merkez Bankası'nın Kasım ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ndeki TÜFE tahmini enflasyon artışının ne kadar olabileceğini ortaya koydu. İşte detayları…

YILIN sonuna yaklaşılırken, Ocak zamları da gündeme oturdu. Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 6 aylık enflasyon zammı yapılırken, ayrıca iyileştirme yapılması da bekleniyor. Hem bu zam oranı hem de iyileştirme Ocak ayı başında belli olacak. Ancak özellikle enflasyon artışı için ipuçları geliyor.

ANKETTEN NE ÇIKTI?

Kesin zam oranı için 3 Ocak tarihi beklenirken; Merkez Bankası'nın Kasım ayı Piyasa Katılımcıları Anketi bu artışa ilişkin yeni ipucunu ortaya koydu. Bir önceki ankette yüzde 68.01 olan yıl sonu enflasyon tahmini, bu ankette yüzde 67.23'e geriledi. Bu tahmine göre bu yılın ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 39.62 olarak gerçekleşecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı da bu durumda yüzde 39.62 olacak.

En düşük oran yüzde 37
Orta Vadeli Program'da 2023 yılı enflasyon yüzde 65 olarak tahmin edildi. Merkez Bankası da 2023 yılı enflasyon tahminini orta noktası yüzde 65 olarak güncellerken, tahmin aralıklarının alt ve üst noktalarını yüzde 62 ve 68 olarak açıkladı.
Eğer 2023 yılı enflasyonu yüzde 65 olarak gerçekleşirse, ikinci 6 aylık enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 37.76 çıkacak. 2023 yılı enflasyonunun yüzde 68 olması halinde ise ikinci 6 aylık enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı yüzde 40.26'yı bulacak


Taban aylık değişir mi?
Emeklilere yönelik çalışmalar kapsamında halen 7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı ödemesinin artırılması üzerinde de duruluyor. Burada en az 10 bin lira seviyesi konuşuluyor.

SONRAKİ HABER