10 milyon emekli 7.500 TL'ye mahkum edildi!

Emeklilere zam yapılacak mı? AKP’ye yakın bir yazar, hükümetin emekli zammı için planlarını açıkladı. Emeklilere cumhuriyetin 100. yılı vesilesiyle bir defalık ikramiye verileceği kesinleşirken emekli maaşlarında henüz bir değişiklik yok ve 10 milyon emekli 7.500 TL'ye mahkum edildi!

10 milyon emekli 7.500 TL'ye mahkum edildi!

Emeklilerin maaşlarına zam yapılacağına dair beklentiler artarken, AKP’ye yakın bir yazar, hükümetin emekli zammı için planlarını yazdı. Buna göre, emeklilere cumhuriyetin 100. yılı vesilesiyle bir defalık ikramiye verileceği iddia edildi.

Emekliler 7.500 Liraya Mahkum Edildi

Türkiye’de yaklaşık 10 milyon emekli bulunuyor. Bu emeklilerin büyük bir kısmı, kök maaşlarının düşük olması nedeniyle son zamlardan faydalanamadı. Emekliler, enflasyon karşısında eriyen maaşlarıyla geçinmeye çalışırken, hükümetten zam talep ediyor.

Emeklilerin durumunu gündeme getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Emekliye 7 bin 500 lira veriyorlar. Bu nasıl adalet? Bu nasıl vicdan? Bu nasıl insanlık?” diye sordu.

Hükümetten Zam Sözü

Emeklilerin zam beklentisiyle ilgili olarak hükümet kanadından da açıklamalar geldi. AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, Meclis açılır açılmaz emeklilerle ilgili ciddi bir iyileştirme yapılacağını söyledi.

Yıldırım, “Meclis açılır açılmaz özellikle emeklilerin 7 bin 500 lira alanlar başta olmak üzere bütün emeklilerle ilgili ciddi bir çalışma, iyileştirme yapılacak diye düşünüyorum” dedi.

Cumhuriyetin 100. Yılı İkramiyesi

Hükümetin emekli zammı için planlarını yazan Hürriyet gazetesinin iktidara yakın yazarlarından Abdülkadir Selvi ise, emeklilere seyyanen zam beklenmediğini ancak Ekim ayında bir defalığına ikramiye verilmesinin planlandığını belirtti.

Selvi’nin iddiasına göre, emeklilere verilecek ikramiye cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle “Cumhuriyetin 100. Yılı İkramiyesi” olarak tanımlanacak.

Selvi, “Emeklilere seyyanen zam beklenmiyor ancak Ekim ayında bir defalığına ikramiye verilmesi planlanıyor. Cumhuriyetin 100. Yılı İkramiyesi olarak tanımlanan bu ikramiyenin miktarına ilişkin henüz net bir rakam yok” diye yazdı.

Emekliler Ne Diyor?

Emekliler ise hükümetten gelecek zam haberini sabırsızlıkla bekliyor. Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, “Emekliler olarak enflasyonun altında eziliyoruz. Maaşlarımız yetersiz. Hükümetin bize yapacağı zam, hayat pahalılığını karşılamalı. Bir defalık ikramiye değil, sürekli ve gerçekçi bir zam istiyoruz” dedi.

Emeklilerin maaşlarına ne kadar zam yapılacağı, cumhuriyetin 100. yılı ikramiyesinin ne kadar olacağı ve ne zaman ödeneceği ise merak konusu.

SONRAKİ HABER