EYT'liler için Meclis'te masada yer alan o formüller! Finlandiya modeli mi geliyor?

Türkiye'de milyonlarca emeklilikte yaşa takılan vatandaşların merakla araştırdığı konular arasında yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yer alan formülleri Hürriyet köşe yazarı Noyan Doğan açıkladı. EYT'liler için Meclis'te masada yer alan o formüller! Finlandiya modeli mi geliyor?

EYT'liler için Meclis'te masada yer alan o formüller! Finlandiya modeli mi geliyor?

EYT'liler için Meclis'te masada yer alan o formüller! Finlandiya modeli mi geliyor? Türkiye'de milyonlarca emeklilikte yaşa takılan vatandaşların merakla araştırdığı konular arasında yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yer alan formülleri Hürriyet köşe yazarı Noyan Doğan açıkladı. Milyonlarca vatandaşın kulakları Meclis ve bakanlıktan gelecek açıklamalara çevrildi. Buna göre ise EYT'liler için yer alan formüller neler? Kimler emekli edilebilecek? İşte tüm detaylar ve daha fazlası Kamu Gündemi adresinde yer alıyor..

Hürriyet köşe yazarı Noyan Doğan bu hafta ki yazısında EYT konusu ile ilgili açıklamalarda bulundu. İşte Noyan Doğan'ın köşe yazısından satır başları..

"Bir süredir tatildeydim. Okuyuculardan gelen sorular birikti. Soruların bir kısmı Emeklilikte Yaşa Takılanlardan (EYT) geliyor. ‘Ne zaman çıkacak, beni de kapsıyor mu, borçlanabilir miyim, düzenleme çıkarsa hemen emekli olabilecek miyim, emekli olursam kaç lira maaş alırım?’ gibi birçok soru var. Hepsine cevap vermeye çalışayım. Bir süredir EYT konusu gündemde. Bu konuda da bir Çalışma Grubu kuruldu ve sorunun çözümü için formüller aranıyor. Formül üzerinde mutabakata varılırsa, 2023’ün başlarında EYT’lilerin sorununu çözecek düzenleme Meclis’ten çıkacak."

Noyan Doğan'ın bu hafta Hürriyet'te yazdığı köşe yazısında kimlerin yaşa takıldığı, masada ki formüller ve Finlandiya modeli açıklamalarıda geldi. İşte o açıklamalardan satır başları..

KİMLER YAŞA TAKILIYOR?

"8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanlar, emeklilik için gerekli çalışma yılını ve prim gün sayısını doldursa da yapılan düzenleme ile yaş şartını doldurmadıklarından emekli olamıyor ve emeklilikte yaşa takılıyor. İşte, EYT’li dediklerimiz de bu kesim. Tabi bu kesim içinde 8 Eylül 1999’dan önce işe başlasa da prim gün sayısını ya da çalışma yılını doldurmayanlar da var. Sadece bu kesim emeklilikte yaşa takılmıyor. 1999 yılında yapılan düzenleme ile kademeli yaş şartı getirildiğinden bu tarihten sonra da sigortalı olup hem çalışma yılını hem de prim gün sayısını doldurmasına rağmen emeklilik için yaşı bekleyenler de var ki, bunlar da kendilerine EYT’li diyor."

MASADAKİ FORMÜLLER

- "8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olup da gerekli prim gün sayısı ile çalışma yılını tamamlayanların yaşa bakılmadan emekli edilmesi.

- 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olup da gerekli prim gün sayısını doldurmayanlara askerlik ve doğum borçlanması imkanı tanınarak, prim gün sayılarının tamamlayıp, yaşa bakılmadan emekli edilmesi.

- Tüm emeklilikte yaşa takılanlar için belirli prim gün sayısını tamamlayanların yaşa ve çalışma yılına bakılmadan emekli edilmesi ki, konuşulan prim gün tutarları erkekler için 9000 gün, kadın çalışanlar için 7200 prim gün.

- Emeklilikte yaş takılanların yaş şartında indirim yapılması.

- Prim gün sayısını tamamlayanların emekli aylıklarında belirli oranda kesinti yapılarak erken emekli edilmesi.

- Başta Almanya ve Finlandiya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde uygulandığı gibi emekliliğe kaç yıl kaldıysa her yıl için belirli oranda aylıklardan kesinti yapılarak emeklilik imkanı tanınması. Buna da kesintili emeklilik modeli deniyor."