EYT'de 4a 4b 4c yaş şartsız emeklilik şartları! Emeklilikte prim hesabı yapılacak

EYT ile emeklilik yasası için yaş şartsız hesaplamaların nasıl olacağı merak konusu. Bu alanda en önemli değerlendirmelerden biri kısa süre içinde açıklandı. SSK'da, Bağkur'da ve Emekli Sandığı'nda prim gün ödemesi üzerinden emeklilik hesapları haberimizde.

EYT'de 4a 4b 4c yaş şartsız emeklilik şartları! Emeklilikte prim hesabı yapılacak

EYT Yasası ile 2023 yılında emeklilik bekleyenler için koşulların en önemlisi ödenmiş olan prim gün süresi olacak. EYT Yasası için ilan edilen emeklilik formüllerinde çalışanların hangi şartlarda emekli olabilecekleri belirlenirken tüm hesaplar 5000 7000 9000 gün prim üzerinden yapılıyor.

SSK 4A, BAĞKUR 4B, EMEKLİ SANDIĞI 4C EMEKLİLİK EYT YAŞ FORMÜLLERİ

Sosyal Güvenlik konularında yapmış olduğu değerlendirmelerde yazılı ve görsel basında sıkça yer alan isimlerden birisi Özgür Erdursun. SGK Uzmanı olan isim son olarak EYT 2023 Yasası hakkında beklentilerini açıkladı.

EYT bekleyenlerin hangi koşullar altında emekli olabileceklerini yorumlayan SGK Uzmanı yaş şartı olmadan kimlerin nasıl emekli olabileceklerini öngördü.

Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan ünlü isim EYT Yasasına dair düzenleme hakkında "SSK’da 5000 gün ile yaş şartı olmadan 3600 günle kadınlarda 50, erkeklerde yaş şartı ile emeklilik olacaktır. Bağ-Kur ve Emekli Sandığında ise kadınlar 7200, erkekler 9000 günle yaş şartı olmadan, 5400 günle ise K 50, E 55 yaş şartı ile emeklilik hakkı verilir diye düşünüyorum…" açıklamasında bulundu.

Ünlü isim açıklamasının devamında ise yeni yaş şartı olma ihtimalini eleştirdi. Bu durumun çözüm olmayacağını ifaden uzman isim "Emeklilikte Yaş şartı yokken 8.9.1999 tarihinde yaş şartı getirildi, Emeklilikte Yaşa Takılma mağduriyeti doğdu! Emeklilikte yaş mağduriyeti tekrar yeni yaş şartı getirilerek çözülemez!" dedi.

SSK - 4a EYT Emeklik Formülü

Sosyal Güvenlik Uzmanına göre SSK kapsamında prim ödemiş olan vatandaşlar 5000 gün primle yaş şartsız emekli olabilecekler. Kadın ve erkek çalışanlara ayrıca 3600 günden 50 yaş ve 55 yaş ile emeklilik hakkı sağlanacak.

Bağkur - 4b EYT Emeklilik Formülü

Bağkur primi ödeyip emekli olamayanların nasıl emekli olabileceklerine ilişkin ise SGK Uzmanı 7200 gün ve 9000 gün şartının uygulanmayuacağını 50 ve 55 yaş şartlarıyla 5400 günle emeklilik verilebileceğini söyledi.

EYT'DE MAAŞ HESABI DA YAPILACAK

EYT Yasası kapsamında emeklilik hakkı elde edecek olan vatandaşların ne kadar maaş alacakları da önemli olacak. Şuanki uygulamaya göre en düşük emekli maaşı 3.500 TL. Ocak ayında bu maaş oranının arması beklenecek. Özellikle enflasyon oranları sonrasında emeklilerin alacakları maaşların 4500 TL 5000 TL seviyesine gelmesi öngörülüyor.

Bu durumda 2023 yılında çıkması beklenen EYT Yasası ile emekli olanların en düşük 4500 5000 TL maaşla emekli olmaları tahmin ediliyor.