EYT'de 4447 sayılı kanun etkisi! Yasa içinde, birinci grupta olacaklar kapsam dışı kalıp 60 yaşı bekleyecekler listesi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için hazırlanacak yasa 4447 sayılı kanun düzenlemesine göre oluşturulacak. Peki kimler EYT Yasası içinde olacak kimler dışarıda kalacak? Kimler erken emekli olacak kimler 60 yaşı bekleyecek?

EYT'de 4447 sayılı kanun etkisi! Yasa içinde, birinci grupta olacaklar kapsam dışı kalıp 60 yaşı bekleyecekler listesi

Emeklilikte yaşa takılanlar için hazırlanacak olan düzenleme 4447 sayılı kanun etkisinde oluşturulacak. Bu yasa kapsamında emeklilik süresi uzayanlar ile prim gün şartını sağladığı halde emekli olamayanlar Çalışma Bakanlığı'nın hazırladığı düzenlemeden yararlanacaklar.

EYT İLE EMEKLİLİKTE YAŞ PRİM DÜZENLEMESİNDE İLK GRUP

EYT ile emekli olmak isteyecekler için kapsam içerisinde yer almak ilk önemli nokta. İkinci önemli nokta ise kişilerin birinci yada ikinci grupta yer almaları. Peki kimler ilk grupta yer alacak, kimler bekleyecek?

EYT'DE 1. GRUP EMEKLİLİK LİSTESİ

Çalışma Bakanlığı'nın oluşturacağı yasa ile emekli olmak isteyecek olan vatandaşlar için tüm emeklilik hesapları prim gün üzerinden yapılıyor. Yüksek prim ödemesi olanlar için yaşa bakılmadan emeklilik hakkı verileceği ifade edilirken prim ödemeleri daha düşük, yaşı genç olanlar için daha fazla beklenmesi gerekebilir.

Basında yer alan formüllerin ilki kadınlarda 7200 gün, erkeklerde 9000 gün primi olanların ilk grupta olup hemen emekli edilmesi. Bir diğer seçenek ise kadınlarda ve erkeklerde 7000 gün prim ile emeklilik hakkı verilmesi.

EYT'DE 2. GRUP EMEKLİLİK LİSTESİ

Prim gün ödemesi 3000, 4000 günlerde olanların ikinci grupta olabileceği ve bu listede yer alanların prim gün doldurmalarını bekleyebileceği ifade ediliyor. Prim gün sayısı 5000 gün üzerinde olanlar için ise yasa beklenecek. Bazı basın organlarında prim gün şartının 7000 değil de 5000 gün olabileceği ifade ediliyor.

EYT DIŞI KALIP 60 YAŞI BEKLEYECEKLER LİSTESİ

8 Eylül 1999 sonrası işe girenler yani; 9 Eylül ile 31 Aralık 1999 ile 2000 2001 yıllarında işe girenler ve daha sonrası için EYT Yasasının geçerli olmayacağı bekleniyor.

UZMAN İSİM YASADAN BEKLENTİLERİNİ AÇIKLADI

Bir çalışan sosyal güvenlik uzmanına "1978 doğumluyum. SSK’lı işe girişim Ağustos 2000. Toplam 7300 gün prim ödemem var. 2003 yılında 6 ay kısa dönem askerlik yaptım." açıklamasında bulundu. Çalışan sorusunda EYT kapsamı içinde olup olmadığını sordu.

Uzman isim EYT yasasından ne beklediğini açıklayarak "EYT yasasının; 8 Eylül 1999’da sigortalı olup bu tarihte yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olacağı tarih uzayanlardan, emeklilik için aranan sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp, yaşın dolmasını bekleyenleri kapsaması öngörülüyor." dedi.

Bu açıklamanın devamında ise kişinin EYT Yasasına ilişkin durumuna dair bir değerlendirmede bulunarak "Beklendiği gibi bir yasa çıkması halinde maalesef sizi kapsamaz." dedi.

EYT YASASININ BELLİ DEĞİL

SGK Uzmanı soruya verdiği yanıtın sonuna ek bir açıklama ekleyerek yasaya ilişkin belirsizliğin olduğunu da söyledi. Halen çalışmaların devam ettiğini vurgulayan SGK Uzmanı " Ancak henüz EYT yasasının esasları belli değil. Bakan çalışmaların tamamlanarak yasa tasarısının Ocak 2023’te Meclis’e getirileceğini açıkladı. Belli olmaz belki tüm sigortalıları kapsayacak bir yasa da çıkartılabilir. Yasa tasarısı belli olduğunda sorunuzun bu kısmına daha net cevap verilebilir." dedi.