EYT'de 2022 2023 Planı! Primi dolanlar ne zaman 50 yaşla emekli olacaklar

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için Çalışma Bakanı Bilgin'den açıklama geldi. Bakan Bilgin son bazı düzenlemeler için çalışmaların tamamladığını vurgulayarak artık EYT düzenlemesi için adım atılacağını söyledi.

EYT'de 2022 2023 Planı! Primi dolanlar ne zaman 50 yaşla emekli olacaklar

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin katılmış olduğu bir canlı yayında devam eden ve başlayacak olan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Vedat Bilgin emekli, memur ve asgari ücretliler için yapılan maaş zamları sonrasında bir defterin daha kapandığını ifade etti. Bundan sonraki günlerde hangi konularda çalışmalar olacağına dair işaret veren Bakan Bilgin iki başlık üzerinde durdu.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NIN GÜNDEMİNDE 2 BAŞLIK VAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışma takvimine göre ilk olarak sözleşmeli personellerin kadroya alınması düzenlemesi var. İkinci olarak ise milyonların beklediği EYT Yasası için adım atılacak. EYT Yasası konusunda çok önemli ifadeler kullanan Bakan Bilgin süreç hakkında bilgi verdi.

Katıldığı programda konuşmasının bir bölümünde, "EYT ile ilgili çalışmalarımız da var." açıklamasında bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin daha sonra öncelik sırasına göre ele alınacak iki konuyu açıkladı. Bu başlıkarda çözüm olacağını söyleyen Bilgin "Listenin ilk sırasında sözleşmeliler var. Sonra EYT de var... Bu sorunlar halledilecek. Bu önümüzdeki sorunların hepsini çözeceğiz." dedi.

NE ZAMAN TBMM'YE GELECEK? NE ZAMAN EYT YASASI ÇIKACAK?

EYT Yasasından önce Çalışma Bakanlığı sözleşmeli personellerin kadroya alınmasına ilişkin düzenleyi gündeme getirecek. Sözleşmeli personellerin kadroya alınma süreçlerinin tamamlanmasının ardından 1 Ocak 2023'ten önce EYT çalışmaları başlamış büyük olasılıkla tamamlanmış olacak.

Ancak EYT Yasasının 2022 içinde çıkması beklenmiyor. Bakanlığın çalışmaları tamamlanması ve yasa tasarısını meclise sunması, meclis onayı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan onayı işlemlerinin 2023 başına kalması öngörülüyor. Bu durumda EYT için en olası tarih Ocak veya Şubat 2023 olarak gösteriliyor.