EYT yerini EPT'ye mi bırakıyor? Emeklilikte prime takılanlar mı geliyor?

Türkiye'de son bir ayın en büyük gündem maddeleri arasında yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili gündeme her gün yeni formüller atılıyor. EYT yerini EPT'ye mi bırakıyor? Emeklilikte prime takılanlar mı geliyor?

EYT yerini EPT'ye mi bırakıyor? Emeklilikte prime takılanlar mı geliyor?

EYT yerini EPT'ye mi bırakıyor? Emeklilikte prime takılanlar mı geliyor? Türkiye'de son bir ayın en büyük gündem maddeleri arasında yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili gündeme her gün yeni formüller atılıyor. Sosyal Güvenlik Uzmanları ve hükümete yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre her gün yeni formüller ve örnek alınan ülkeler gündemde ki yerini alırken son dakika gelişmeleri ise vatandaşları heyecanlandırdı.

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili geçtiğimiz haftalarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklama ile birlikte EYT probleminin yıl sonuna kadar çözüleceğini ifade etti. Yapılan açıklamalar sonrasında bakanlıkta EYT için bir komisyon ekibinin kurulduğu ifade edildi. Hükümete yakın kaynaklardan elde edilen iddia niteliğinde ki bilgilere göre ise EYT konusu Aralık ayında Meclis'e gelecek ve Ocak ayında ise yasalaşacak. Yıl sonunu bekleyen EYT'liler ile ilgili her gün gündeme yeni açıklamalar düşerken formüller ise herkesin kafasını karıştırıyor.

EYT yerini EPT'ye mi bırakıyor?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun son günlerde yaptığı açıklamalar ve televizyon ekranlarında söylediği sözler ile gündemde yer alıyor. EYT konusu ile ilgili her gün yeni gelişmeleri vatandaşlar ile paylaşan Özgür Erdursun'un gece saatlerinde Twitter'dan paylaştığı o ifadeler yeni bir tartışma konusu yarattı.

Emeklilikte yaşa takılanlar için prim günlerinin arttırılarak 7200 günden emekli olabileceği formül gündemde ki yerini alırken 1999 öncesi haklarını arayan milyonlarca EYT'li için ise her gün yeni gelişmeler yaşanıyor.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi.

"Almanya’nın nüfusu ile bizim nüfusumuz çok yakın, onlarda 21 milyon emekli var bizde ise 13.5 milyon! Ancak Almanya’da 45 milyon çalışan var bizde 23 milyon! Sorun emekli sayısında değil, çalışan sayısında…"

"Gelinen noktada EYT mağduriyetinin yıl sonuna kadar çözüme kavuşacağını ve çözümde yeni mağduriyetlerin oluşmayacağını düşünüyorum. Nedeni EYT’lilerin ve Sosyal Medyanın gücüne inanıyorum."

Özgür Erdursun son yaptığı paylaşımda 5000 günle 53 yaşında emekli olabilecek bir kişiye EYT hakkı verip, 7200 gün istemeleri durumunda bu kişi 3 yıl değil en iyi ihtimalle iş bulması ile birlikte 7 yıl sonra emekli olabileceğini ifade etti. Yaşanacak bu gelişmelerde ise EYT hakkını alırken artık EPT'li olur ifadelerine yer verdi. İşte o açıklamalar..

"Düşünün şu anda 50 yaşında olan ve 5000 günle 53 yaşında emekli olacak bir kişiye EYT hakkı verip, 7200 gün isterseniz bu kişi 3 yıl değil en iyi ihtimalle iş bulabilirse 7 yıl sonra emekli olur! EYT hakkını alır. EPT’li olur. Emeklilikte Prime Takılır…."