EYT Düzenlemesinde Yeni Formül Masada: Bu Tarihlere Dikkat!

2022 yılında EYT düzenlemesine ilişkin çalışmaların hız kazanması ile düzenlemede yeni formüller üzerinde duruluyor. İşte EYT düzenlemesinde masaya gelen yeni formül...

EYT Düzenlemesinde Yeni Formül Masada: Bu Tarihlere Dikkat!

2022 yılında çözüme kavuşturulması beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yeni formüller masaya gelmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceğini açıklamasının ardından hükümet bu doğrultuda işe koyuldu. Hükümetin öncelik sırasına göre bütün problemler tek tek çözülmeye başlandı. İlk sırada 3600 ek gösterge düzenlemesi, ardından sözleşmeli personellere kadro verilmesi çalışması var. Bu iki çalışmanın tamamlanmasının ardından EYT düzenlemesinin çözülmesi bekleniyor. EYT düzenlemesine ilişkin çalışmalar kapsamında yeni bir formül gündeme geldi. Primi eksik olan EYT mağdurları için prim borçlanması formülü masaya yatırıldı.

İLK SIRADA 3600 EK GÖSTERGE VAR

2022 yılında asgari ücret zammı, emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan zamlar kesinleştirildi. Şimdi sırada 3600 ek gösterge düzenlemesi var. Memur-Sen ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında düzenlemeye ilişkin ilk toplantı gerçekleştirildi. İkinci toplantı da 16 Mart 2022 tarihinde yapılacak. 3600 ek gösterge düzenlemesi emekli maaşı ve emekli ikramiyelerini büyük oranda etkileyecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yapılan çalışmalar neticesinde düzenlemenin Mayıs ayında TBMM'ye gelebileceğini açıklamıştı. Yapılacak düzenleme ile adil ve beklentileri karşılayacak adımlar atılacağını da vurgulamıştı.

SÖZLEŞMELİ PERSONELE KADRODA GÖZLER TEMMUZ AYINDA

Sözleşmeli personele kadro verilmesi düzenlemesi, 500 binden fazla sözleşmeli çalışan tarafından merakla bekleniyor. 2021 yılının Ağustos ayında toplu sözleşmede ilk kez, sözleşmeliye yeni haklar başlığı gündeme geldi. 3600 ek gösterge çalışması ile sözleşmeli personellere yeni haklar verilmesi üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Sözleşmeli personelleri ilgilendiren düzenleme için Temmuz ayı bekleniyor.

EYT'ye ilişkin beklenen düzenlemenin yapılması ile kimlerin hak sahibi olduğu da netlik kazanmış olacak. Bunun ardından emekli olmak için gereken şartlar belirlenecek.

EYT DÜZENLEMESİNE PRİM BORÇLANMASI

Kadınlarda Doğum Borçlanması

EYT'liler arasında primi eksik olanlar için de yeni bir formül gündeme geldi. Yıl şartını tamamlayıp da eksik primi olanlar için borçlanma formülleri uygulanacak. Kadınlar doğum borçlanması ile 6 ay yani 2.160 gün prim kazanma hakkı elde ediyor. Sigortalı olunduktan sonra yapılan doğumlarda, 3 çocuğa kadar prim borçlanması yapılabiliyor. Her çocuk çalışan kadına 2 yıl kazandırmış oluyor. Eksik primlerini bu şekilde tamamlayan kadınlar, yaşını doldurması durumunda 6 yıl daha beklemeden emekli olabiliyor.

Erkekler İçin Askerlik Borçlanması

Erkek çalışanlar için de askerlik süreleri borçlanmak şartıyla prime ekleniyor. Sigortadan önce askerlik yapanlar için de işe giriş tarihini öne çekmiş oluyor. Böylece erkekler, askerlik borçlanması ile 1 yıl daha erken emekli olabiliyor.

Tüm bu borçlanma imkanlarını kullanmasına rağmen hala emekli olamayanlar ise kısmi emeklilikten faydalanabilecek.