Evde paketleme işi adıyla dolandırıcılık! Dikkat şeytanın aklına gelmez bu yöntemle dolandırıyorlar

Ek iş yaparak para kazanmak isteyenler için internette dolaşan ilanlar dolandırıcıların yeni gözdesi konumunda. Dolandırıcılar ek iş arayan vatandaşları kaparo tuzağı ile kandırıyorlar.

Evde paketleme işi adıyla dolandırıcılık! Dikkat şeytanın aklına gelmez bu yöntemle dolandırıyorlar

Sosyal medya üzerinde son günlerde çok sayıda ek iş ilanı yayımlanmış durumda. Ekonomik zorluk yaşayan vatandaşlar özellikle evden yapabilecekleri ek işlere yöneliyorlar. Ancak dolandırıcılar vatandaşları kandırmak için çeşitli oyunlar oynuyorlar. Bu duruma son örnek kapora oldu. Dolandırıcılar evde paketleme işi vaadiyle ürünler için kapora istiyorlar. Sonradan ortadan kayboluyorlar.

EVDE EK İŞ İLANLARINA DİKKAT

Dolandırıcıların en çok kullandığı yöntem evde yapılabilecek ek işler. Bu kapsamda özellikle sosyal medya üzerinden sözde ilanlar yayımlayan dolandırıcılar vatandaşlara nikah şekeri, mum, sabun, tel toka ve kulak çubuğu gibi ürünlerin evde paketlenmesiyle ek gelir vadediyor. Ev hanımlarına yönelik sosyal medya sayfaları oluşturan, sahte referanslar sunan dolandırıcılar ev hanımlarından göndereceklerini söyledikleri ürünler için kapora istiyorlar.

Kişiye göre söylenen kapora ücretinin ödenmesinden sonra ürünleri göndereceklerini ifade eden dolandırıcılar bir süre kişileri oyalıyorlar. Oyalama süresinde başka vatandaşları da dolandıran sahtekarlar daha sonra söz konusu sosyal medya hesaplarını siliyorlar ortadan kaldırıyorlar.

Dolandırıcılar, vatandaşları tuzaklarına çekmek için iknaya büyük önem veriyorlar. Bunun için ilgili sosyal medya hesaplarından sözde o işte çalışan insanların fotoğraflarını paylaşıyorlar. Bunun ardından para ve işi yaparak para kazanan insanların fotoğrafları da paylaşıyorlar.

İŞKUR LOGOSU KULLANIYORLAR

Dolandırıcıların genellikle başvurdukları yöntemlerden bir tanesi ise İŞKUR'un resimlerini ve logosunu kullanmak. Dolandırıcılar bu yöntemle hem vatandaşlardan haksız kazanç elde edip dolandırıyorlar hemde vatandaşların TC kimlik numaraları ve kimlik bilgilerini de elde ediyorlar. Bu sayede vatandaşların daha sonra mağdur olma ihtimali oluşuyor.

VATANDAŞLARI UYARDI

İŞKUR yapmış olduğu açıklamasında vatandaşların iskur gov tr adresi dışında yayımlanan ilanlara itibar edilmemesini istedi.