Ev temizliği yaparken bu bilgiler işinize çok yarayacak! Bu sıralamada yapılan temizlik süreyi yarı yarıya düşürüyor! Temizlik yaparken nereden başlanmalı?

Temizlik yaparken zaman kazanmak ve daha pratik olabilmek için zaman zaman çeşitli yollar ararız. Peki hızlı ve kolay bir şekilde temizlik nasıl yapılır? İşte detaylar...

Ev temizliği yaparken bu bilgiler işinize çok yarayacak! Bu sıralamada yapılan temizlik süreyi yarı yarıya düşürüyor! Temizlik yaparken nereden başlanmalı?

Özellikle büyük evin temizliği yapılırken, çoğu zaman nereden başlayacağımızı bilemeyiz. Durum böyle olunca da temizlik süremiz daha da uzayarak işler birbirine karışabilir. Bunun önüne geçerek işleri yarı yarıya düşürebilmek için ise herkesin bilmesi gereken belli bir sıra bulunmaktadır. Pek çok kişi bu sırada iş yaparken işlerinin daha kolay tamamlandığını ve temizlik sırasında zorluk çekmediğini ifade etti. Peki bu sıra nasıl olmalı? İşte detaylar...

TEMİZLİĞE NEREDEN BAŞLANMALI?

Temizlik yaparken belki de herkesin bilmesi geren bir sıra bulunmaktadır. Odaların karışmaması ve temizliğin birbirine girmemesi için bu sıralamanın oldukça işe yaradığı pek çok kişi tarafından onaylanmıştır. Durum bu şekilde olunca da kolay ve hijyenik bir temizlik yapmak isteyen pek çok kişi temizliğe nereden başlanmalı sorusunu sormuştur. İşte pratik temizlik adımları...

Perdeler Yıkanır: İlk önce perdeler tek tek çıkarılarak yıkama işlemine alınması, uzun süren yıkama işlemi sırasında tüm işlerin hallolmasını sağlamaktadır. Evin temizliği bittikten sonra mis gibi olan perdeler evin daha da temiz ve uzun süre güzel kokmasını sağlayacaktır.

Ev temizliği yaparken bu bilgiler işinize çok yarayacak! Bu sıralamada yapılan temizlik süreyi yarı yarıya düşürüyor! Temizlik yaparken nereden başlanmalı? - Resim : 1

Camlar Silinir: Perdeler yıkanırken bir yandan da camlar silinir. Bu durumda perdelerin yıkanma süresi boyunca camlar da tertemiz olacaktır. Hem temizlenen perdeler kirli olan camlara takılmaz hem de temizliğin tamamlanma süresi uzar. Cam silme işleminde hangi perde ilk yıkanmışsa o camı silmeye özen gösterebilirsiniz.

Halılar Süpürülür ve Kaldırılır: Camlar ve perdeler tamamlandıktan sonra detaylı temizlik yapabilmek için halıların hepsi süpürülerek kaldırılır. Böylelikle ilerleyen süreçte süpürüp silme işlemi kolayca yapılır. Bunun yanı sıra toz alma işlemi yapmadan önce halının kirlenmesi önlenir.

Ev temizliği yaparken bu bilgiler işinize çok yarayacak! Bu sıralamada yapılan temizlik süreyi yarı yarıya düşürüyor! Temizlik yaparken nereden başlanmalı? - Resim : 2

Koltuklar Süpürülür: Koltukların süpürülmesi bir diğer adım olarak verilmektedir. El süpürgeleri ile koltuklar kolay ve pratik bir şekilde süpürüldüğü gibi bunun yanı sıra el süpürgeleri ile daha detaylı bir şekilde koltuk temizliği yapılır.

Dolap İçi ve Dışı Süpürülür: Toz almadan önce dolap içi ve dışını süpürmek oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Toz alma süresini yarı yarıya düşürerek daha hijyenik bir temizlik sağlayacaktır. Yine el süpürgeleri ile detaylı bir süpürme işlemi yapılabilir.

Mutfak Dolapları Temizlenir: Bir diğer adım olarak mutfak dolaplarına geçilir. Mutfak dolapları pek çok kişi için adeta işkence gibi gelmektedir. Fakat belirli bir sırada yapılan temizlik sayesinde dağınık olmayan evde pratik bir şekilde toz almak mümkündür. Mutfak temizliği yapmadan önce etrafta bulaşık olmadığına dikkat etmelisiniz.

Toz Alınır: Bu defa tüm dolap içi ve dışı dahil olmak üzere her yerin tozu alınarak devam edilir. Daha öncesinde buralar süpürüldüğü için toz almak son derece pratik olacaktır.

Yerler Süpürülür ve Silinir: Tüm detay temizlik sona erdikten sonra yerler süpürülüp silinir. Bu temizliğin son adımlarından biri olarak geçmektedir.

Ev temizliği yaparken bu bilgiler işinize çok yarayacak! Bu sıralamada yapılan temizlik süreyi yarı yarıya düşürüyor! Temizlik yaparken nereden başlanmalı? - Resim : 3

Banyo ve Tuvalet Temizliği: Son olarak banyo ve tuvalet temizliği yapılarak temizlik sonra ermiş olur. Gerek detaylı temizliklerde gerekse de günlük pratik ev temizliklerinde bu adımlar temizliklerinizi hem daha pratik bir hale getirir hem de daha hijyenik olmasını sağlayacaktır.