Ev arayanlara müjdeli haber! Kiralık evlere talep azaldı: Kiralar 3-4 bin TL birden düşüşe geçti!

Bu senenin en çok gündemde olan konularından biri ev kiralarının artışı oldu. Ev kira fiyatlarının yüzde 100'den fazla artması ile birlikte alınan yeni bir karar ile bunun önüne geçilebilmesi için kira artışına yüzde 25 sınırlandırması getirildi. Bu gelişmenin ardından ise şimdilerde kira fiyatlarının düşeceği öğrenildi.

Ev arayanlara müjdeli haber! Kiralık evlere talep azaldı: Kiralar 3-4 bin TL birden düşüşe geçti!

Kira fiyatları bu sene önü alınamaz bir şekilde arttı. Pek çok fırsatçı bu durumdan faydalanarak kiracısının kirasını da yüzde 100 boyutlarında artırmaya çalıştı. Durum bu şekilde olunca da bunun için bir önlem alınması gerektiği konusunda sık sık açıklamalar yapıldı. Konu ile ilgili kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında görüşmeler yapıldı. Bu görüşmeler sonucunda ise kira fiyatlarında yüzde 25 alt limit getirildi.

YÜZDE 25 SINIRLANDIRMASI GETİRİLDİ!

Bu sınırlandırma ile birlikte pek çok kişinin merak ettiği konu bir bakıma ortak oldu. Sınırlandırmanın ardından kira fiyatları düştü mü? Kira fiyatlarının artışını önlemek için yapılan bu uygulamanın etkisinin olup olmadığı herkes tarafından merak ediliyordu. Konu ile ilgili İstanbul Emlakçıar Odası Başkanı tarafından yapılan açıklamada sınırın pek çok yerde uygulanmadığı iddia edildi.

Pek çok kişinin bu sınırlandırmaya hiç takılmadan artış yapmaya çalıştığını dile getiren Nizmettin Aşa, bu sınırlandırmanın bu konuda pek de bir işe yaramadığını dile getirdi. Hatta ev sahipleri ve kiracılar arasında bu meselenin fiziksel temasa, saldırılara kadar neden olduğu açıklandı.

KİRA FİYATLARINDA DÜŞÜŞ!

Kira sınırlandırmasının her ne kadar işe yaramadığı dile getirilse de bir yandan da ev kiralarına olan talebin de azaldığı görüldü. Ev kiralarının 10 bin TL olduğu bu dönemde neredeyse kimsenin ev bulamaması, ev bulan kişilerin de bu artıştan etkilenmemek için evinden çıkmaması kiralık evlerin tercih edilmemesine neden oldu.

Ev tutan kişiler her ne kadar çaresiz kaldığı için bazen yüksek fiyatlara tamam dese de bu fiyatlar nedeniyle ev tutamayan kişilerin saysının oldukça fazla olduğu görüldü. Bu nedenle de fiyatların az da olsa düşmeye başladığı bu döndemde bunun daha da artacağı açıklandı.

Bu durumdan etkilenen kiracıların biraz da olsa rahatlayacağı açıklanırken ev sahiplerinin bu noktada fiyatları artırırken oldukça abartılı zamlar yapmaması ve fiyatları daha makul seviyerde tutmaları gerektiği belirtildi.

SONRAKİ HABER