Ev alanlara müthiş hizmet! Tapu Müdürlüğüne gitmeye gerek yok e-Devlet'ten alınacak

TOKİ Başkanlığı e-Devlet üzerinden bir uygulama başlatarak Tapu Genel Müdürlüğüne gitmeden tapu verecek.

Ev alanlara müthiş hizmet! Tapu Müdürlüğüne gitmeye gerek yok e-Devlet'ten alınacak

TOKİ Başkanlığı online hizmetlerde devrim başlattı. Bundan sonra TOKİ'den ev alanlar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüklerine gitmeden tapularını e-Devlet üzerinden alabilecekler. Kurum söz konusu uygulama için açıklamada bulundu. Sistemin nasıl ve ne zaman işleyeceği anlatıldı.

TAPULAR E-DEVLET'TEN ALINACAK

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın duyurduğu gayrimenkul ilanlarından herhangi bir taşınmaz alanlar tapu işlemlerini Tapu Genel Müdürlüğünden tamamlıyorlardı. Kurum e-Devlet üzerinden başlattığı bir uygulama ile bu işlemlere gerek olmadığını duyurdu.

Yeni uygulama ile TOKİ'ye olan borçlarını tamamlamış olanlar, peşin ödeyen veya taksitlerini bitirenler tapularını online olarak alabilecekler.

Kurum söz konusu işlemlere dair açıklamasında "Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığından (TOKİ) gayrimenkul alan vatandaşlar, tapularını banka ve tapu müdürlüğüne gitmeden e-Devlet üzerinden alabilecek." bilgisini verdi.

Bu uygulama ile vatandaşlar ayrıca e-Devlet sistemi ile gayrimenkul alıcısı, borcu biten (taksit ve emlak vergisi borcu olmayacak, DASK yapılmış olacak) tapu almaya hak kazandığı konut veya işyeri için başvuru yapabilecek, kendi adına kayıtlı olan konut/işyeri bilgilerini de görebilecekler.

Sistemi kullanmak isteyenler ilk olarak gayrimenkule dair site yönetimine gidecekler. Buradan bir borcu yoktur belgesi alacaklar. Belgeyi alanlar daha sonra e-Devlet sistemine bu evrağı yükleyecekler. Ardından e-Devlet sisteminde taahhütnameyi onaylayacaklar ve başvurularını yapacaklar.

Kurum başvuruları onayladığında ise tapu müdürlüğü de işlemlerin yürütülmesi sırasında, gayrimenkul alıcısına ödemesi gereken ücretleri SMS ile iletecek. Vatandaşlar ödemeleri yapacaklar ve daha sonra kurum tapu tescil işlemi sonuçlandıracak. Tüm bu aşamalar tamamlandığında ise gayrimenkul sahipleri e-Devlet üzerinden Web Tapu sistemine girerek, tapu kaydına ulaşabilecekler.