Et Fiyatları Cep Yakacak! Vatandaşın Ucuz Et Yeme Hevesi Kursağında Kaldı, Zam Geliyor!

Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'nin ucuz et satışı müjdesinin ardından vatandaşın hevesini kursağında bırakacak zam açıklaması gündeme düştü. Kırmızı ete zam mı geliyor, kaç TL zam yapılacak? Haberimizde.

Et Fiyatları Cep Yakacak! Vatandaşın Ucuz Et Yeme Hevesi Kursağında Kaldı, Zam Geliyor!

Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yapılan zamların ardından et alamayan vatandaşların mağduriyetlerini az da olsa gidermek için Ramazan ayı boyunca ucuz et satışı yapılacağını açıklamıştı. Bakan Kirişci açıklamasında: "Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımız ucuz et yesin diye mevcut market ortalamalarının yüzde 15-20 altında Et ve Süt Kurumunun (ESK) 18 satış mağazasında ve Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinin 150'sinde ucuz et satışı bugün itibarıyla başladı" açıklamasında bulunmuştu.

Bakanın açıklamalarının ardından Et ve Süt Kurumu ile, Tarım Kooperatifleri Marketlerinin bazı şubelerinde ucuz et satışları başladı. Kasapta 255 TL'ye satılan dana pirzola Et ve Süt Kurumu'nda 152 TL, 160 TL'ye satılan dana kıyma 83 TL, 130 TL'ye satılan dana kuşbaşı 92 TL, 300 TL'ye satılan dana bonfile 228 TL'den satılmaya başlandı.

Et Fiyatları Cep Yakacak! Vatandaşın Ucuz Et Yeme Hevesi Kursağında Kaldı, Zam Geliyor!

Et ve Süt Kurumu (ESK), kesimi ve satışı yapılan büyükbaş hayvanlar için yetiştiricilere 2.500 TL destek ödemesi yapmayı planlıyor. Düzenleme, piyasada olumlu karşılanmış olmasına rağmen et/süt sektöründe bulunan kronik sorunlara çözüm olmayacak gibi görünüyor. Büyükbaşta 1 kilo karkas et maliyeti 85 TL. ESK'nın vereceği destek neticesinde üreticimim eline 82 TL para geçecek. Bu destek uzmanlara göre doğru bir adım ve ESK mağazalarından ucuz et satılmasını sağlayacak bir düzenleme. Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu, ESK'nın destek ödemesi yapmasının et fiyatlarındaki artışı durdurmayacağını açıkladı.

ÜRETİCİ ÇİFTLİKTEN KOPTU
ESK ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin 150-160 mağazası olduğunu, bunlar dışında et alınabilen binlerce market ve kasap olduğunu, bunların 15 -20 tanesinde etin daha ucuza satılmasının Türkiye piyasasında önemli bir yer edinemeyeceğini söyledi. 1 litre sütten zarar eden üretici, çiftlikten kopmaya devam ediyor. İnek kesimi ile 20 bin TL kazanç elde edildiğini, bir yıl boyunca sağılması ve litre başına 1 TL kar edilmesi durumunda da 7 bin TL kazanç elde ettiğini söyleyen Solakoğlu: "O zaman üretici kesime gidip 3 yıllık karını cebine koyuyor onu da götürüp Kur Koru-malı Mevduat gibi yüksek getirileri olan enstrümanlara koyuyor" açıklamasında bulundu.

Et Fiyatları Cep Yakacak! Vatandaşın Ucuz Et Yeme Hevesi Kursağında Kaldı, Zam Geliyor!

Türkiye'de fiyatların yüksek olmasının arz sıkıntısı ve yüksek maliyetlerden kaynaklandığını söyleyen Solakoğlu, hayvan sayısında ciddi düşüş olduğunu, Ramazan sonunda ciddi bir iyileştirme yapılmaması durumunda kıyımın devam edeceğini açıkladı.

YAZ DÖNEMİNDE ET FİYATLARI UÇACAK

Süt fiyatlarında olması gereken seviye 8 TL civarlarında diyen Solakoğlu, bu fiyatlar için de bir düzenleme beklendiğini, çiğ sütün 7 TL'ye çıkarılabileceğini, 1 TL destekleme ödemesi yapılabileceğini söyledi. Yaz döneminde et fiyatları uçacak diyerek 1 ay içerisinde et fiyatlarında %23 ile %24 oranında artış olacağını açıkladı.

Kamugundemi.com

SONRAKİ HABER