Esra Hankulu'nun Ölümüne İlişkin Ümitcan Uygun'a Müebbet İstemi

Esra Hankulu'nun ölümüne ilişkin yargılama süreci devam ederken Ümitcan Uygun hakkında müebbet istendi. Cumhuriyet Savcısı mütalaasını verdi.

Esra Hankulu'nun Ölümüne İlişkin Ümitcan Uygun'a Müebbet İstemi

Esra Hankulu (25), Ümitcan Uygun'un da olduğu evinde şüpheli bir şekilde ölü bulunmuş ve geceyi birlikte geçirdiği Uygun ‘kasten öldürme' suçundan çıkarıldığı Sulh Ceza Mahkemesince tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Evinde ölü bulunan Esra Hankulu cinayetine ilişkin Ümitcan Uygun, D.C ve F.G'nin yargılanması devam ederken savcı mütalaasını verdi. Ümitcan Uygun hakkında 'kasten öldürme' suçundan mütalaa verildi.

İLK DURUŞMA DÜN (19 OCAK 2022) GÖRÜLDÜ !

Tutuklu sanık Ümitcan Uygun, bulunduğu cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken, tutuksuz sanıklar F.F ile D.C hazır bulundu.

İddianamenin okunmasının ardından Uygun savunmasını yaptı: “Birlikte odaya geçtikten 10 dakika sonra Esra titremeye ve kasılmaya başladı. Esra’nın kollarından tutup yere uzandırdım. Furkan’ı odaya çağırdım. Birlikte Esra’yı banyoya götürdük. Saçlarına ve bacaklarına su tuttuk. Daha sonra kendine geldi.

‘Kötüysen hastaneye gidelim’ dedim. O da ‘İyiyim, gerek yok’ dedi. Furkan tuzlu ayran yaptı, içtikten sonra kustu ve kendine geldi. Çay içmek istediğini söyledi. Hatta kendi çay demledi hep birlikte içtik." diyen Uygun daha sonra uyuduklarını söyledi ve ekledi: “Sabah 08.00 avukatım aradı, adliyede bir başka olay için ifade vermem gerektiğini söyledi. Telefon sesine Esra da uyandı. Evden ayrıldığımda hayattaydı. D. ve F. de uyuyordu.

F.G saat 14.00 gibi beni aradı. Esra’nın dudaklarının mosmor olduğunu ve nabzının atmadığını söyledi. Esra ile aramızda tartışma bile yaşanmadı. Vücudundaki morlukların nasıl olduğunu bilmiyorum”

Haber

Olayın yaşandığı gün, Ümitcan Uygun'un evde olduğu, Hankulu'nun başına sert bir cisimle vurarak öldürdüğü, ardından Hankulu'nun cesedine yatakta uyur pozisyon vererek evden ayrıldığı mütalaada yer aldı. Öte yandan adli tıp raporlarına göre Hankulu, olaydan 24 saat önce beyin kanaması geçirmiş, ölümü ise 01.00 ile 12:30 saatleri arasında gerçekleştiği ve Ümitcan Uygun'un bu saat aralığında evde olduğu tespit edildi.

Mütalaada yer alan ifadeler şöyle: "Kişinin olay sırasında alkollü olması yada ilaç almasının tek başına 'kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi kasten öldürme' suçunu oluşturmadığı, bu nedenle sanığın 'kasten öldürme' suçundan cezalandırılması gerektiği belirlenmiştir.

Sanıklar, F.G ve D.C'nin olaydan sonra Uygun'un telefonda, 'Beni bu işe karıştırmayın' demesi ve Hankulu'na ait telefonu sakladıkları nedeniyle 'suç delillerini karartmak' suçundan hüküm kurulması gerektiği anlaşılmıştır."

“Sağlık ekiplerinin müdahalesi esnasında maktulün çenesini kitlendiği gözetildiğinde, olayın gece saatlerinde sanığın maktul ile birlikte aynı evde vakitte olduğu anlaşılmıştır.

Alınan raporlardan ve sanıkların beyanlarından anlaşılacağı üzere vücuttaki darbelerden sonra bir saat içerisinde maktulün kustuğu ve şuurunun bozulduğu bu şekilde maktul Hankulu'nun Ümitcan Uygun tarafından öldürüldüğü belirlenmiştir.”

DURUŞMA ERTELENDİ

Tanıkların dinlenmesi ardından taraf avukatlarının beyanları alındı. Savcının mütalaasının ardından Ümitcan Uygun'un tutukluluk halinin devamına karar verilerek duruşma ertelendi.