Erdoğan'ın müjdesi sonrası asgari ücrette ilk resmi adım! Program ve ilk rakam belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücret açıklamasından sonra programın nasıl işleyeceği belli oldu. Zam için bir araya gelecek komisyon toplanıyor. İşte ilk tarih.

Erdoğan'ın müjdesi sonrası asgari ücrette ilk resmi adım! Program ve ilk rakam belli oldu

Milyonlarca asgari ücretli için kabineden zam müjdesi çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısında asgari ücretle çalışanlar için belli bir maaş düzenlemesi yapılması istendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararı duyurdu süreç hakkında ilk bilgileri verdi.

Peki asgari ücrete ne kadar yapılacal? Komisyon ne zaman görüşecek, zam kararı nasıl verilecek? İşte elde olan ilk bilgiler.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MÜJDELEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrete zam yapılması konusunda yaptığı konuşmasında, enflasyon oranlarına vurgu yaptı. Enflasyon oranlarının çok ciddi seviyelere çıktığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomide oluşan bu durumun şubat mart aylarına kadar devam edeceğini ifade etti. Bu süreçte asgari ücretliler başta olmak üzere hiçbir çalışanın enflasyona kurban edilmeyeceğini vurgulayan Erdoğan zam için sinyali verdi.

Maaşlarda bir artış olacağını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan ne kadar zam olacağına, zam tutarının nasıl belirleneceğine ve işverenlerin nasıl korunacağına dair de bilgi verdi. Erdoğan o konuşmasında şu ifadeleri kullandı.

"Çalışma Bakanım, Asgari Ücret Tespit Komisyonuyla bir araya gelecekler ve bu çalışmayı da bu hafta sonuna varmadan inşallah bitirecekler ve ardından da NATO görüşmelerinden döner dönmez bunu milletimle, tüm işçilerimizle, emekçilerimizle inşallah paylaşma fırsatını bulacağız."

İŞTE ASGARİ ÜCRET İÇİN ZAM PROGRAMI

Asgari ücret zam programında ilk detaylar da belli oldu. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin 29 Haziran Çarşamba günü işverenler işçiler ile bir araya gelecek. Asgari ücret tespit komisyonu saat 14.00'te ilk toplantılarını gerçekleştirecekler. Daha önceki toplantılarda olduğu gibi bu sürecin 3 veya 4 toplantı şeklinde olması beklenmiyor. İlk toplantıda konunun karara bağlanması öngörülüyor.

NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Ne hükümet ne işçi ne de işşveren tarafından bir rakam dillendirilmedi. Ancak hem işverenleri üzmeyecek hemde çalışanların alım gücünü koruyacak bir zam oranı isteniyor. Kulislerde ise 800 TL ve 1000 TL rakamları konuşuluyor. Son karar komisyonda verilecek.