Erdoğan'ın 2023'te Aday Olması Anayasaya Uygun mu? Bakan Bozdağ Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anayasaya göre 2023 yılında tekrar aday olup olamayacağınza ilişkin tartışmalar sürerken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan açıklama geldi. Erdoğan 2023'te aday olabilir mi?

Erdoğan'ın 2023'te Aday Olması Anayasaya Uygun mu? Bakan Bozdağ Açıkladı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katılmak ve bazı temaslarda bulunmak için Ağrı'ya gitti. Bakan Bozdağ, burada açıklamalarda bulundu. Gündeminde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3.kez aday olup olamayacağına ilişkin tartışmalar da vardı.

ERDOĞAN 3.KEZ ADAY OLABİLİR Mİ?

Millet İttifakı tarafından gündeme getirilen adaylık konusuna değinen Bozdağ "Tartışılan bir konuda Adalet Bakanı'nın hele anayasa ve hukukla ilgili bir konuysa konuşması kadar doğal bir şey olamaz. Sayın Cumhurbaşkanımızın '2023 seçimlerinde aday olamaz' tartışmasını Millet ittifakı, bileşenleri ve onlara destek verenler televizyonlarda, gazetelerde, değişik mekanlarda yapıyorlar. Siyasiler de yapıyor, herkes yapıyor. Onlar tartışıyor bu konuyu. Biz tartışmaya açmadık." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın 2023'te Aday Olması Anayasaya Uygun mu? Bakan Bozdağ Açıkladı

2023 seçimlerinin Erdoğan'ın ikinci seçimi olacağını hatırlatan Bekir Bozdağ "Anayasa ne diyor, cumhurbaşkanı seçimi statüsü, değişikliği ilk seçimde yürürlüğe girer. Bu değişikliğe göre Başkan Erdoğan ilk defa 2018'in 24 Haziran'ında seçildi. 2 defa seçilemez kuralı burada işlemeye başlıyor. 2023'te yapılacak seçim Başkan Erdoğan'ın 2. seçimi olacaktır." dedi.

İDAM TARTIŞMALARI

Bir süredir gündemde olan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, MHP Lider Devlet ve Bahçeli ve ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği idam tartışmalarına ilişkin de açıklamalar yapan Bakan Bozdağ, bu cezaların tekrar ele alınması gerektiğini düşündüklerini, çalışmaların başladığını ve tamamlandığında da açıklanacağını duyurdu.