Erdoğan Kılıçdaroğlu 2023 seçim yarışı! CHP Lideri AK Parti ve CHP'nin oy oranlarını açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu son seçim anketi raporlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu AK Parti'nin oy kaybettiğini iddia ederek rakam verdi. Kılıçdaroğlu ayrıca birinci partini de değiştiğini söyledi.

Erdoğan Kılıçdaroğlu 2023 seçim yarışı! CHP Lideri AK Parti ve CHP'nin oy oranlarını açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Damga Gazetesi'nden Mehmet Mert'in sorularına yanıt verdi. Kılıçadroğlu konuşmasında siyasi başlıklara özel bir yer ayırırken anket sonuçları hakkında bazı veriler paylaştı. Kılıçdaroğlu konuşmasında hem AK Parti'nin hemde kendi partisi CHP'nin oy oranlarına dair rakam verdi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU AK PARTİ YÜZDE 49'DAN YÜZDE 30'UN ALTINA DÜŞTÜ

2023 seçimleri hakkında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ilk olarak kendisine sorulan AK Parti sorusuna yanıt verdi. Mehmet Mert bu konuda Kılıçdaroğlu'na "İktidar partisi bütün anketlerde yine birinci parti çıkıyor. Muhalefette ise oy açısından bir patlama görünmüyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?" sorusunu yöneltti.

Kılıçdaroğlu bu soruya ilk olarak AK Parti'de oy kaybı olduğu olduğunu söyleyerek yanıt verdi. AK Parti'nin oylarının yüzde 49 bandından yüzde 30 seviyesinin altına düştüğünü iddia eden Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi'nin istikrarlı bir yükselişe sahip olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu ayrıca CHP'nin artık birinci parti konumunda bulunduğunu da öne sürdü.

Erdoğan Kılıçdaroğlu! CHP Lideri AK Parti ve CHP'nin oy oranlarını açıkladı

AK Parti'nin Oy Oranına İlişkin Açıklama

Kemal Kılıçdaroğlu iki partinin oy oranlarına dair "AK Parti yüzde 49'dan yüzde 30'un altına düşmüş durumda. Şu an birinci parti değil. Anketlerin ortaya koyduğu bir gerçek var. Cumhuriyet Halk Partisi istikrarlı bir yükselişe sahip ve birinci parti. Oyumuz yüzde 40 veya yüzde 50 oldu diye bir iddiamız yok. Ama trende baktığınız zaman Cumhuriyet Halk Partisi dikkatli ve istikrarlı bir şekilde oyunu yukarı doğru taşıyor." ifadelerini kullandı.

CHP Lideri açıklamasının bu bölümünü ise Cumhuriyet Halk Partisi'nin oy oranlarının daha da yükseleceğini söyledi.

Erdoğan Kılıçdaroğlu! CHP Lideri AK Parti ve CHP'nin oy oranlarını açıkladı

HDP İLE AÇIKLAMASI

Mehmet Mert, Kemal Kılıçdaroğlu'na ayrıca HDP'nin ittifakta yer alıp almayacağını sordu. Mert sorusunda "6'lı msasada oy oranı daha düşük olan partilerle ittifak yapıyorsunuz. Ama oy oranı yüzde 10'un üzerinde gözüken HDP var. Bu HDP'yi dışarda tutmanız HDP seçmenini incitmez mi?" dedi.

Kılıçdaroğlu bu soruya "Hayır incitmez. HDP'nin de altılı masada olmak gibi bir iddiası yok. Onlar 3. bir ittifak kurmak istiyorlar. HDP'nin başkanlığında ya da içinde olduğu bir ittifak." şeklinde yanıt verdi.