Erdoğan bu akşam açıklayacak! Kabineden asgari ücrete ara zam kararı

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı asgari ücrete ara zam gündemiyle toplanacak. Kabineden asgari ücret için zam yapılıp yapılmaması, yapılması durumunda ne kadar zam yapılacağı, işverene maliyeti görüşülecek. Milyonlarca asgari ücretli için akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararları ilan edecek. İşte Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısından çıkması muhtemel zam kararı ve 2022 Temmuz ve Aralık dönemi için asgari ücret tutarı.

Erdoğan bu akşam açıklayacak! Kabineden asgari ücrete ara zam kararı

Asgari ücrete çalışan milyonlar için ödenen 4.250 TL'lik maaşların Temmuz Aralık 2022 döneminde değişip değişmeyeceğine ilişkin karar artık belli olacak. Uzun süredir hem gündemi meşgul eden hemde çalışan ve işverenler için nasıl bir adım atılacağı merak edilen zam konusunda hükümet nihai sonucu açıklayacak. Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan raporlar kabinden görüşülecek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletilecek. Erdoğan ise kurmayları ile karar verecek.

ASGARİ ÜCRETTE TEMMUZ ARALIK 2022 ZAMMI İÇİN NİHAİ KARAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücrete zam yapılması konusunda çeşitli açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamaların genelinde ise çalışan hiçbir vatandaşın enflasyon oranalrı karşısında ezdirilmeyeceği vurgulandı. Ancak işverenlerin de durumlarının göz önünde bulundurulacağının altı çizilen açıklamalarda asgari ücret için zam döneminin aralık ve ocak ayları olduğu ifade edildi. Olağanüstü durumlarda ise gerekli adımların atılmaktan çekinilmeyeceği mesajları da verildi.

Erdoğan'ın açıklamalarında yatan bu mesajların ardından ise hükümet kanadından farklı isimlerden de önemli açıklamalar geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin milyonları ilgilendirecek olan maaş zammı konusunda hükümetten son açıklamayı yapan isim olmuştu. Kamu çalışanları için "Enflasyon ne gerçekleşirse onun üzerinde kamu çalışanlarımızı koruyan bir oranda ilave zam yapacağız. Türkiye'nin emekçileri endişe etmesinler." ifadelerini kullanan Bakan Bilgin asgari ücret için ise , "Asgari ücretle ilgili görüşmeler sürüyor. Önümüzdeki hafta açıklayacağız" demişti.

SGK PRİM ÜZERİNDEN ARA ZAM PLANI

Hükümet yıl ortasında özellikle küçük işletmelerin zorlanmaması aynı zamanda çalışanların da alım gücünün artırılması amacıyla SGK primleri üzerinden bir zam yapabilir değerlendirmeleri mevcut.

Uzmanlar devletin SGK primlerini kendi karşılayabileceği, bu primler üzerinden teşvik sağlayarak bir ek zam planı oluşturabileceğini ifade ediyorlar. Temel olarak brüt ödenen 5.000 TL'lik asgari ücretin net maaş olarak yılın ikinci yarısında çalışanlara ödenmesi planıyor. Bu ek zam formülü ile hem işveren çok fazla yıpratılmamış hemde çalışanlar için az da olsa bir maaş artışı gerçekleştirilmiş oluyor.

SON SÖZ BUGÜN SÖYLENECEK

Erdoğan gün içerisinde gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından akşam saatlerinde bir konuşma ile asgari ücrete ilişkin kararı açıklayacak.