Erdoğan Açıklamıştı: Öğrenci Affı Nedir, Ne Zaman Çıkacak, Kimleri Kapsayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğrenci affının Meclis'e geleceğini duyurmuştu. Öğrenci affı nedir, kimleri kapsıyor araştırılmaya başlandı.

Erdoğan Açıklamıştı: Öğrenci Affı Nedir, Ne Zaman Çıkacak, Kimleri Kapsayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir süredir gündemde olan lisans ve yüksek lisans dahil olmak üzere öğrenci affının yakın zamanda Meclis'e geleceğini açıkladı. Erdoğan açıklamasına tüm öğrencilere müjde diyerek başladı ve lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini bırakmak zorunda kalanların belirli şartlarda eğitimlerine devam edebileceklerini söyledi.

ÖĞRENCİ AFFI NEDİR?

Yükseköğretim için öğrenci affı, çeşitli sebeplerden ötürü yükseköğretim kurumları ile ilişkileri kesilmiş öğrencilerin eğitime geri kazandırılması için yapılıyor. Öğrenci affı, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini kapsayacak.

ÖĞRENCİ AFFI KİMLERİ KAPSAYACAK?

Öğrenci affı kayıt yenilemediği için kaydı silinen, yatay geçiş, lise diploması olmaması nedeniyle geçici kaydı silinen, kayıt yaptırdığı halde diplomasını götürmeyen, üst üste 4 dönem kayıt yenilemeyen açık öğretim öğrencilerini kapsayacak.

Erdoğan Açıklamıştı: Öğrenci Affı Nedir, Ne Zaman Çıkacak, Kimleri Kapsayacak?

Terör suçundan hüküm giyenler, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı nedeniyle ilişiği kesilenler 2018 yılında çıkarılan öğrenci affından yararlanamamıştı.

2022 öğrenci affının yüksek lisans, doktora ve lisans öğrencilerinin kapsayacağı belirtilirken aftan yararlanma şartları ile henüz açıklanmadı.

2022 ÖĞRENCİ AFFI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 öğrenci affı teklifinin önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulacağını söylemişti. Yakın zamanda öğrenci affına ilişkin açıklama gelmesi bekleniyor.

SONRAKİ HABER