Enflasyon Faizi Coşturdu, Bankalardan Ballı Kaymaklı Faiz Dönemi Başladı! 32 Günlük Mevduat Faizi İle Parayı Bankaya Koyup Yan Gelip Yatan Aylık 5 Bin TL Kazanacak

Parayı bankaya koy yan gel yat dönemi başladı! Bankaların mevduat faiz oranları alev aldı, en yüksek 32 günlük mevduat faizi veren banka değişti. Bankaların mevduat faiz oranları ile getiri hesaplama!

Enflasyon Faizi Coşturdu, Bankalardan Ballı Kaymaklı Faiz Dönemi Başladı! 32 Günlük Mevduat Faizi İle Parayı Bankaya Koyup Yan Gelip Yatan Aylık 5 Bin TL Kazanacak

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi hamlesine rağmen yükselen enflasyon oranı tarafından itilen faiz oranları büyük bir hızla yükselmeye devam ediyor. Özellikle de bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları büyük bir hızla yükselirken 32 günlük vadeli mevduat hesabı açan kişilerin aylık kazançları da katlanarak artıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yüksek faize karşıyım" açıklaması sonrasında Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri enflasyon nedeniyle etkisiz kalırken bankaların kredi faiz oranları ve mevduat faizleri düşüş yerine yükseliş gösterdi. Merkez Bankası 2021 senesini 500 baz puanlık faiz indirimi ile kapatırken bankalar ise oranlarını yükseltti.

32 GÜNLÜK EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA HANGİSİ?

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri sonrasında dolar kuru yükselirken kurdaki artış pek çok ürüne zam olarak yansımıştı. Gelen zamlar ile enflasyon rakamlarındaki yükseliş artarken TÜİK tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyonu rakamı ile Türkiye son 19 senenin en yüksek enflasyonu ile karşı karşıya kalmış, pek çok üründe dolar kurunun tekrar kontrol altına alınmasına rağmen beklenen indirimler yapılmamıştı.

Enflasyonda yaşanan tehlikeli yükseliş bankaların faiz oranlarına da yansıdı. Bankalar, Merkez Bankası tarafından uygulanan negatif faize yaklaşmadı ve hem kredi faiz oranları hem de vadeli mevduat faiz oranları için son derece sert faiz artırımı kararı aldı. Yapılan güncellemeler sonrasında en yüksek mevduat faizi yüzde 22.50 seviyesine fırlarken en yüksek faiz veren banka ise Odeabank oldu.

HaberHaber

300.000 TL AYLIK FAİZ GETİRİSİ 5 BİN LİRAYI AŞTI, PARAYI BANKAYA KOY YAN GEL YAT DÖNEMİ BAŞLADI!

Bankaların vadeli mevudat faiz oranları büyük bir hızla yükselirken en yüksek faiz veren banka üzerinden 300 bin liranın aylık faiz getirisi 5 bin lirayı aşarak 5 bin 622 liraya ulaştı. Burgan Bank On Hesap 32 günlük vadeli mevduat faizi yüzde 22,50 ile en yüksek faiz oranı olarak ilk sırada yer alırken birinciliği aynı oranı uygulayan Odeabank Yeni Vadeli Mevduat hesabı ile paylaştı.

ING Bank e-Turuncu Hesap faiz oranı yüzde 21 olarak uygulanırken, N Kolay Bono 32 günlük vadeli mevduat faizi, Fibabanka Kiraz Hesap, Alternatif Bank VOV Hesap ile aynı oranı veren diğer bankalar olarak en yüksek faiz veren bankalar arasında yer aldı.

Haber

100 BİN TL KAÇ PARA FAİZ GETİRİR?

Yükselen faiz oranları ile 100.000 TL aylık faiz getirisi de arttı. 100 bin liranın aylık faiz getirisi en yüksek faiz veren bankalar üzerinden 1.874 TL olarak hesaplanıyor.