ENAG Haziran ayı enflasyon oranlarını açıkladı! ENAG Haziran ayı enflasyon oranı yüzde kaç oldu?

Türkiye milyonlarca emekli ve memurun merakla beklediği gelişmeler arasında yer alan Haziran ayı enflasyonu bugün ENAG tarafından açıklandı. Enflasyon rakamları şimdiden büyük tartışmalara yol açarken Türkiye'de ise TÜİK'ten sonra dikkat edilen diğer araştırma şirketleri arasında ENAG geliyor.

ENAG Haziran ayı enflasyon oranlarını açıkladı! ENAG Haziran ayı enflasyon oranı yüzde kaç oldu?

ENAG merakla beklenen Haziran ayı enflasyon oranlarını açıkladı! Türkiye milyonlarca emekli ve memurun merakla beklediği gelişmeler arasında yer alan Haziran ayı enflasyonu bugün ENAG tarafından açıklandı. TÜİK Haziran ayı ve 6 aylık enflasyon rakamlarını yarın açıklayacağı bilinirken bugün ENAG tarafından gelen açıklama ile birlikte memurun ve emeklinin gözleri 6 aylık enflasyon farkında oldu. Peki ENAG Haziran ayı, 6 aylık enflasyon oranı ve yıllık enflasyon oranlarını yüzde kaç olarak açıkladı? İşte detaylar..

Enflasyon Araştırma Grubu olarak bilinen ENAG günümüzde birçok verilere dayanarak birçok kalemde enflasyon araştırmalarını gerçekleştiriyor. Milyonlarca çalışanın gözü kulağı enflasyon farkında olurken Türkiye'de artan enflasyon ile hayat pahalılığı vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor. Özellikle artan döviz kuru yeni yıl ile birlikte birçok sektörde etkisini göstermişti. Yeni yıl ile birlikte birçok ürün gamına zam gelmeye devam ederken vatandaşlar bu süreçte hükümet kanadında haklarını koruyacak bir enflasyon farkı istiyor.

ENAG Haziran ayı enflasyon oranı yüzde kaç?

ENAG, resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi.

"ENAGrup Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Haziran ayında %8.31 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı %175.55, son 6 aylık oran ise %71 44 olarak gerçekleşti."

Açıklanan rakamlar ile birlikte ise ENAG'ın Haziran ayı enflasyonu ile birlikte son 6 aylık oran Türkiye yüzde 71,44 olarak belirlendi.

TÜİK - ENAG Mayıs enflasyon rakamları

TÜİK tarafından Mayıs ayı enflasyon rakamları yüzde 2,98 artış ile birlikte yıllık yüzde 73,50 olmuştu. Bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 35,64 olarak açıklanan enflasyon rakamları sonrasında ise gözler ENAG'ın Mayıs ayı enflasyon oranlarına çevrilmişti. ENAG ise Mayıs ayı enflasyon rakamını yüzde 160,76 olarak açıkladı.

TÜİK, Haziran ayı enflasyon oranını 5 Temmuz 2022 Salı günü açıklayacak. Son 5 aylık artış yüzde 35,64 olarak açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu'nda Haziran ayında açıklanacak enflasyon farkı ile birlikte memur ve emeklilere bu fark kadar zam yapılacak.

ENAG NEDİR?

ENAG, Enflasyon Araştırma Grubu'nun kısaltılmış halidir. ENAG, çeşitli verileri göz önüne alarak bazı kalemlerde enflasyon araştırmaları yapan bir gruptur. Aylık ve yıllık ekonomik analizler yapan ve ürünlerdeki fiyat değişimlerini kayıt altına alan grup çeşitli projelere de sahip.