En büyük servetimiz bankaların avucunda! Kredi ve kredi kartı borçlarında rekor rakam açıklandı! İşin sonu nereye gidiyor?

Milyonlarca vatandaşın yararlanmış olduğu banka hizmetlerinden olan kredi ve kredi kartlarına ilişkin yeni veriler ortaya kondu. Yayınlanan banka verilerine göre vatandaşların banka borçlanmalarının üst seviyeye çıkmış olduğu ispatlandı. İşte 2022 banka borçlanmalarına ilişkin haberin ayrıntıları…

En büyük servetimiz bankaların avucunda! Kredi ve kredi kartı borçlarında rekor rakam açıklandı! İşin sonu nereye gidiyor?

Bankaların vatandaşlar için geliştirmiş olduğu hizmetlerden olan banka kredileri ve kredi kartları, hemen hemen her kesimden vatandaş tarafından kullanılıyor. Özellikle nakit sıkıntısı içerisinde olan vatandaşların başvurdukları yöntemler arasında yer alan banka kredileri ve kredi kartları, nakit olarak alışveriş yapmakta zorlanan ya da nakit parası olmadığı için mal- mülk sahibi olamayan vatandaşlara destek oluyor.

2022 yılının ilk ayında, banka hizmetleri kullanımına yönelik yapılan bir araştırmanın sonuçları, yeni gün itibari ile ortaya kondu. Açıklanan verilere göre bankalardan kredi kartı ve banka kredisi hizmeti alan vatandaşların, bankalara borçlanma oranlarının üst seviyelere ulaştığı gözlendi.

Borçlanma Tutarı 1 Trilyon 17 Milyar!

TBB olarak bilinen Türkiye Bankalar Birliği, yeni gün itibari ile 2021 yılının kasım ayına ilişkin yürütmüş olduğu bir çalışmanın sonuçlarını paylaşarak yeni güne damga vurdu. TBB’nin açıklamış olduğu 2021 Kasım verilerine göre bankalardan kredi ve kredi kartı hizmeti alan vatandaşların toplam banka borcu rekor seviyeye ulaştı.

TBB’nin kredi kartı ve kredi kullanımına ilişkin açıklamış olduğu 2021 Kasım ayı verilerine göre Türkiye’de yaşayan vatandaşların ilgili banka hizmetleri karşılığında oluşan toplam borçlarının 1 trilyon 17 milyara ulaştığı gözlendi.

Kredi Borçlanmasının Rekoru İhtiyaç Kredisinde!

Türkiye Bankalar Birliği’nin 2021 Kasım verileri ışığında açıklamış olduğu 1 trilyon 17 milyarlık banka borcu tutarının büyük bir kısmını ihtiyaç kredilerinin oluşturduğu açıklandı. Buna göre 2021 yılında oluşan banka borçlanmasının yüzde 46’sını ihtiyaç kredisi, yüzde 30’unu konut kredisi, yüzde 5’ini ise taşıt kredisi oluşturdu.

Eylül Ayında Kredi Kartı Borçlanması Arttı!

TBB’nin ortaya koyduğu 2021 verileri ışığında, geçtiğimiz yılın eylül ayı ile birlikte ihtiyaç kredisi ve kredi kartı hizmetlerinin yükselmeye başladığı gözlendi. Açıklanan borçlanma tutarının yüzde 19’unu kredi kartı borçlarının oluşturduğu açıklandı.

2021 yılında ekonomik piyasalarda yaşanan dalgalı hareketler kapsamında eylül ayı itibari ile tüketici faiz oranları yükselmişti. Kredi kartı ve ihtiyaç kredisi kullanımlarının eylül ayında artış göstermesinin, bu durum ile birlikte ortaya çıkmış olduğu veriler ile ispat edilmiş oldu.