En beğenilen siyasetçi! Erdoğan, Kılıçdaroğlu, Yavaş, Akşener, Bahçeli, İmamoğlu, Demirtaş! Oy oranları açıklandı

Araştırma şirketlerinde gerçekleştirilen anket araştırmaları genellikle partilerin oy oranlarına ilişkin olurken son anket hangi siyasetçinin daha çok beğenildiğine ilişkin oldu. İşte en beğenilen siyasetçiler listesinde Erdoğan, Kılıçdaroğlu, Yavaş, Akşener, Bahçeli, İmamoğlu, Demirtaş'ın oy oranları.

En beğenilen siyasetçi! Erdoğan, Kılıçdaroğlu, Yavaş, Akşener, Bahçeli, İmamoğlu, Demirtaş! Oy oranları açıklandı

2023 yılında gerçekleştirilecek olan seçimler öncesinde partilerin çok oy oranlarına ilişkin birçok araştırma şirketi sahada yer alıyor. Şirketler genellikle partilerin oy oranlarına ilişkin araştırmalara dair sonuçları ilan ederken son araştırma isimler üzerinden yapıldı. En beğenilen siyasetçilerin kim olduğuna ilişkin yapılan araştırmada, dikkat çeken sonuçlar oluştu.

2023 ÖNCESİ EN BEĞENİLEN SİYASETÇİ

Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir partiler adına gerçekleştirilen son anket araştırmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Daşdemir hem siyasetçiler üzerinden hemde partiler üzerinden oy oranlarını açıkladı. Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi tarafından da ilan edilen anket araştırması Temmuz ayının ikinci haftasında gerçekleştirildiği ifade edildi. Toplam 3 bin 481 kişinin katıldığı anket yüz yüze yapıldı.

İlk Soru: Bu Pazar Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz?

Ankete göre bu soruya katılımcıların yüzde 36.7'lik kısmı AK Parti cevabını verdi. CHP'nin oy oranı ise yüzde 26 oranında çıkarken İYİ Parti'nin oyu yüzde 11.1 olarak tahmin edildi. Listede yer alan dördüncü parti yüzde 10.1 ile HDP olurken MHP'nin oy oranı yüzde 9.5 olarak ilan edildi.

Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Kime Oy Verirsiniz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oy oranı yüzde 30.1, Mansur Yavaş'ın oy oranı yüzde 12.5, Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy oranı yüzde 11, Selahattin Demirtaş yüzde 8.2, Meral Akşener yüzde 6.4 olarak tahmin edildi.

Ekonomideki Soruları Kim Çözer?

Bu soruya verilen yanıtlar ise şöyle oldu; AK Parti yüzde 28.9, CHP yüzde 19.9, İYİ Parti yüzde 7.6

Türkiye'nin En Önemli Sorunu Nedir?

Ankete katılanların çok büyük çoğunluğu bu soruya aynı yanıtı verdi. Katılımcıların yüzde 70.8'lik kısmı en büyük sorunun ekonomi olduğunu düşünüyor. Yüzde 5.8'lik kısım ise işsizliği en önemli sorun olarak görürken yüzde 4.5'lik kesim ise Suriyelilerin en önemli sorun olduğunu düşünüyor.

En Beğenilen Siyasetçi Kim?

En beğenilen siyasetçi sorusuna verilen cevaplarda Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvede yer alırken Mansur Yavaş ikinci Kılıçdaroğlu ise üçüncü sırada. Ankete katılanların yüzde 28.8'i en beğendiği siyasetçinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu ifade ederken Mansur Yavaş'ın oranı yüzde 12.3 oldu. Kılıçdaroğlu yüzde 9.4'lük oy oranıyla üçüncü sırada. Selahattin Demirtaş yüzde 8.1 oy alırken Akşener yüzde 6.6 oy aldı. Bahçeli yüzde 6.1, Ekrem İmamoğlu ise oy kaybederek yüzde 5 seviyesine gerilemiş durumda.